Čínská internetová policie při práci. (Charles Hope/Flickr.com)
Ilustrační foto - čínská internetová policie při práci. (Charles Hope/Flickr.com)

Už několik měsíců dostávají neziskové organizace, akademici, politici i média po celém světě nevyžádané e-maily zmateného obsahu s extrémními či maniackými výroky. Odesilatelé o sobě tvrdí, že se věnují Falun Gongu, čínské duchovní disciplíně. Příjemci e-mailů, kteří už v oslovení čtou výroky, jako „ty pitomý idiote“, často neví, co si mají myslet.

Scott Lowe, profesor a předseda filozofických a náboženských studií na univerzitě Eau Claire ve Wisconsinu, dostal takový e-mail už loni v říjnu. Připadal mu „přinejmenším podivný“, jak sdělil Velké Epoše.

Nevyžádaná pošta tohoto druhu jej pak bombardovala každých pár dní až do nedávna. „Byly dost divné a hned ve mně vyvolaly podezření,“ uvedl.

E-maily, psané podivnou směsí čínštiny a angličtiny, po něm žádaly rady ohledně učení Falun Gongu a přikládaly z kontextu vytržené věty z různých článků o osobních zkušenostech, které praktikující Falun Gongu zveřejňují na svých stránkách. Některé už ale používaly tak fanatický jazyk, že pojal podezření, že jde o provokaci.

„Byly to dost divné věci na to, abyste je poslal někomu, koho neznáte,“ poznamenal.

Výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa, Levi Browde. (Gary Feuerberg/ Velká Epocha)
Výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa, Levi Browde. (Gary Feuerberg/ Velká Epocha)

Výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa, Levi Browde, se domnívá, že jde o organizovanou kampaň s cílem poškodit pověst lidí, kteří se Falun Gongu věnují.

Čínský režim vede proti Falun Gongu represivní kampaň už skoro dvanáct let. Falun Gong si v Číně v devadesátých letech získal mohutnou popularitu a když počet jeho příznivců výrazně převýšil počet členů komunistické strany, tehdejší vůdce Ťiang Ce-min rozhodl, že Falun Gong musí být vyhlazen. Řada e-mailů věrně odráží mediální kampaň čínského ministerstva propagandy, která měla za cíl zlikvidovat popularitu praxe a vykreslit lidi, kteří se jí věnují, jako nebezpečné podivíny, říká Browde.


„Je to nový způsob šíření … ale linie propagandy je stejná,“ dodal.

Podle hlaviček e-mailů Informační centrum dohledalo IP adresy řady odesilatelů do Číny, konkrétně měst, jako Peking, Hangzhou a Wuhan. Přestože rozsah kampaně nelze s přesností určit, na základě vzorku e-mailů, který Velká Epocha získala, může být poměrně velký.

Mezi příjemci byli poslanci z Austrálie či Nového Zélandu, akademici ze Spojených států či novináři a členové zastupitelstev v Kanadě. Obsah se lišil od otevřených výhružek a slovních útoků přes emotivní příběhy o životních neštěstích, které pisatel klade za vinu Falun Gongu, až po různé věty vytržené z kontextu článků na stránkách Falun Gongu.

„Já alespoň vím, co to Falun Gong je, takže jsem měl nějaký kontext pro posouzení toho, co se tam psalo,“ napsal Velké Epoše profesor Lowe. „Kdybych byl, řekněme, zahraniční diplomat nebo zaměstnanec vlády, a dostal jsem takový e-mail, patrně bych si myslel, že odesilatel je pomatenec,“ dodal.

Podle odborníků na mechanismy čínské propagandy se podobné kampaně nazývají tzv. „psychologické operace“ a spadají pod „management vnímání“. „Management vnímání je částí neustálé snahy Číny ovlivnit, jak jiné země vnímají její zájmy a jednání,“ uvádí výzkumná zpráva Science Application International Corporation.

Zhang Kaichen, bývalý ředitel oddělení propagandy severočínského města Shenyang, říká, že nápad s podvodnými e-maily jej nijak zvlášť nepřekvapuje. „Už to pronásledování vedou 12 let a teď jsou jako ‚osel, který už nemá co předvést‘,“ prohlásil s odkazem na staré čínské přísloví.

„Jsou s rozumem v koncích, nemají žádný lepší způsob, jak na Falun Gong útočit. Nezbývá jim, než se uchýlit k tomuto dost směšnému chování,“ říká Zhang. Zhanga nepřekvapuje ani nekompetentní způsob doručení zpráv, ani to, jak snadno se dají vysledovat do Číny. Domnívá se, že pro zaměstnance byrokratického aparátu jde jen o „splnění úkolu“.

Známý čínský komentátor a ekonom He Qinglian podotýká, že „tato taktika může působit na lidi, kteří Falun Gongu nerozumí“. He je autorem knihy o mediální kontrole v Číně a podle něj „i kdyby jen pět procent lidí věřilo tomu, co čtou, dosáhl (režim) účinku propagandy“.

Mluvčí praktikujících Falun Gongu v Kanadě, Lucy Zhou, uvedla, že e-maily ukazují, že kampaň komunistické strany proti Falun Gongu neuspěla. „Po tolika letech se lidé na Západě dozvěděli fakta a zjistili, že (režim) šíří nenávistnou propagandu, a tak jej ignorují,“ říká.

„Pro lidi na Západě je tato komplikovaná forma podvodu nepochopitelná,“ říká Browde. „Kdo by myslel, že se vláda velké země uchýlí k tak složité lsti, aby zdiskreditovala praktikující duchovní disciplíny?“ dodává.

 

Související články:

Nový zpravodaj OSN pro náboženské záležitosti kritizuje čínský režim za pronásledování Falun Gongu

Čínské úřady nechaly umučit další ženu

Čína: Jak probíhá násilná transformace myšlení v čínských věznicích