Malý - velký muž

Gagarin - 50. výročí letu prvního člověka do kosmu. (gagarin.su)
Gagarin - 50. výročí letu prvního člověka do kosmu. (gagarin.su)

12. dubna 2011 uplynulo 50 let od chvíle, kdy poprvé vstoupil člověk do kosmu. Prvenství získal bývalý Sovětský Svaz, prvním kosmonautem na oběžné dráze byl Rus Jurij Alexejevič Gagarin. Pro komunistický kolos bylo prvenství žádanou propagací režimu a způsobu života, který prosazoval a diktoval milionům obyvatel.

Gagarin se narodil 9. března 1934 v Klušinu, dnes Smolenská oblast. Jeho rodiče byli prostí lidé, pracovali v kolchozu[1], a díky tomu měl Jurij Alexejevič ve své době, komunistické dělnické éře, celkem dobrý kádrový[2] profil. V Ljubercích u Moskvy se vyučil slévačem a jako nejlepší učeň byl za odměnu vybrán ke studiu na saratovské průmyslové škole.

Až na třetí pokus se mu podařilo dostat se v roce 1954 do aeroklubu, kde začal létat, později absolvoval vojenskou školu a stal se stíhacím pilotem. Létal na stroji MiG-15 a ve službě dosáhl náletu 265 hodin.

Když se r. 1959 rozhodla sovětská vláda o výběru a výcviku prvních kosmonatů, Jurij Alexejevič se přihlásil a dostal se mezi prvních dvacet vybraných. Jeho výška 157 cm také vyhovovala zadaným parametrům (výška kosmonauta do 175 cm). Protože v konečném výběru splňovalo požadavky výcviku všech šest kosmonautů, musela proběhnout konečná volba. Pro připravovaný let byl Gagarin vybrán díky svojí srdečné a skromné povaze. Dobrý muž ve službách režimu, který za sebou zanechal miliony mrtvých, i přes jeho nesporné osobní kvality zůstává jeho let pozůstatkem starých časů, kdy demokratické a komunistické světové mocnosti soutěžili o světovou nadvládu.

12. dubna 1961 Jurij usedl do kosmické lodě Vostok 1, vyprovázen svým náhradníkem Titovem. V té době bylo Gagarinovi pouhých dvacet sedm let. První a nejkratší orbitální let kolem Země mu trval 108 minut.

Po návratu na Zem řekl Jurij Alexejevič: "Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!" Vzápětí znali jeho tvář lidé po celém světě.

Záhadná smrt prvního kosmonauta

První kosmonat pokračoval v kariéře pilota až do osudné chvíle v březnu 1968. Při cvičném letu ve stihačce (která byla mimochodem vyrobena v Aero Vodochody v tehdejším Československu) havaroval a zahynul. Bylo mu 34 let.

Nehoda byla tehdy prošetřena, avšak výsledná zpráva nesměla být zveřejněna. Desítky let doprovázely jeho smrt domněnky a spekulace o sabotáži a spiknutí.
K 50. výročí Gagarinova prvního letu do vesmíru byly dokumenty o vyšetřování kosmonautovy smrti odtajněny a zveřejněny agenturou AFP.

Osudnou se mu měla stát balonová sonda a manévr, kterým se ve stihačce snažil meteorologickému balonu vyhnout.

 


 

[1] Kolchoz (rusky колхо́з) byla v SSSR forma kolektivního zemědělství, obdobná jako JZD v ČSSR. Druhou formou pak byly státní tzv. sovchozy.

[2] První systematický kádrový systém vznikl v roce 1952, kdy byly zavedeny systematické stranické kádrové evidence nomenklaturních pracovníků. Nomenklatura je označení pro funkcionáře a pracovníky v totalitním režimu, jejichž jmenování podléhá schválení stranickými orgány.

Zdroj: Wikipedie

Aktualizováno 12.4.2011