Jaroslav Plašil, autor úvodního gólu. (AP/SITA)
Španělské Los Cármenes v Grenadě uvítalo v pátek 25. března české fotbalové mužstvo v jeho čtvrtém zápase kvalifikační skupiny I. Domácí tým a mistři světa v jednom dle předpokladů diktovali tempo zápasu. Není se přitom čemu divit, když devět hráčů základní sestavy přišlo ze dvou velkoklubů - FC Barcelony a Real Madridu. Blesk z čistého nebe ale udeřil v podobě Plašila, který hned v první půli otevřel skóre a smazal z granadských statistik nulu v kolonce inkasovaných branek nynější španělské reprezentace.

Domácí tým ale ve druhé části vytěžil dvě branky z našich chyb a tři body nakonec zůstaly ve Španělsku. I přes prohru předvedlo české Áčko to nejlepší za posledních několik zápasů. Největší oporou našeho týmu byl Petr Čech, který předešel katastrofickému scénáři.

Španělsko small_Spain 2 : 1 small_Czech_Republic Česko
(0:1)

Sestavy

Španělsko (trenér Vicente del Bosque): I. Casillas – G. Piqué, J. Capdevila (58. Cazorla), S. Ramos, A. Arbeloa – J. Navas (86. Marchena), S. Busquets, A. Iniesta, X. Hernández, X. Alonso (46. Torres) - D. Villa

Česko (trenér Michal Bílek): P. Čech – M. Kadlec, R. Hubník, T. Sivok, Z. Pospěch – T. Hübschman, T. Rosický(C), D. Pudil (78. Hloušek), J. Plašil, J. Rezek (84. Necid) – M. Baroš

Průběh

1. poločas
Hned v druhé minutě testoval Čecha kolmicí z šestnáctky Xabi Alonso a předzvěst španělských kvalit následovala i několikrát po této události.

Další průběh se odehrával většinou na naší půli, ale české mužstvo se na hru soupeře soustřeďovalo a k větší šanci domácí nepustili. Relativně klidné prostředí se podařilo udržet až do 26. minuty, kdy forward Villa odpálil na Čecha ostrou střelu po centru z pravého křídla.

O nečekanou situaci se postaral ve 29. minutě Plašil. Zúročil jediný možný scénář proti mistrům světa. Dostal míč od Rosického po rychlém brejku a z před vápna poslal přízemní střelu mezi nohy Piquého, která pokračovala k levé tyči Casillase. Ten se po ní natáhl, ale pár centimetrů mu ještě chybělo, síť se zavlnila a 800 českých fanoušků bylo na nohách...0:1.

Další kousek útočného sebevědomí ukázali naši hráči v tlaku před španělskou svatyní na začátku 35. minuty. Od navýšení skóre to ale bylo daleko.

Minuty před koncem prvního poločasu nám opepřily tři rohy Španělů, ze kterých ale nakonec nic nevzešlo. Blíže ke srovnání pak měl Villa, kterému Čech vychytal nepříjemnou hlavičku a ukázal se tak v dobrém světle už poněkolikáté v utkání. Do šaten tak šli čeští borci jako v pohádce.

2. poločas
Domácí se po změně stran rozhodli posílit útok a místo Alonsa nasadili do hry kolegu našeho gólmana z Chelsea - obávaného Torrese. Český mančaft se ale Torrese nezalekl a naopak, alespoň na chvíli trávil na půli domácích o něco více času než v první části zápasu.

Čerstvý vítr do španělských plachet zavanul Caroza, který vystřídal v 58. minutě Capdevilu a hned poslal Čechovi pozdrav.

O zpestření a úsměvnou situaci se postaral v 68. minutě Baroš, když hledal několik vteřin balon, který se mu ukrýval pod nohama.

Úsměv na tvářích hostů ale vystřídal smutek... V 69. minutě Villa na čáře velkého vápna položil Hubníka i Sivoka a tečovanou střelou v protisměru, k levé tyči naší svatyně, srovnal stav na 1:1.

Další hřebík na naše konto zatloukli domácí o 2 minuty později, když Rezek fauloval v šestnáctce Iniestu. Jen kousíček chyběl Čechovi k vychytání penaltové bomby Villy, který si tak připsal druhý zářez v utkání. 2:1

Do konce zápasu už k žádné změně na ukazateli skóre nedošlo a mistři světa si tedy upevnili suverénní pozici ve skupině I.