Knihkupci a nakladatelé brání budoucnost knih v ČR - ilustační foto. (tempe.gov)
Knihkupci a nakladatelé brání budoucnost knih v ČR - ilustační foto. (tempe.gov)

Protože ekonomičtí ministři zveřejnili plán daňové reformy, podle níž navrhují, aby se DPH na knihy zvedla z 10 % na 20 %, vystoupili vzápětí knihkupci a nakladatelé, aby bránili budoucnost a hodnotu svého zboží.

Kniha byla už v dávné historii považována za jednoho z nejlepších přátel člověka. Na nevhodný návrh navýšení daně je pohlíženo jako na dost krátkozraký. Jeho dopad může vážně ohrozit budoucnost českých knih.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (dále SČKN) proto vydal Výzvu na obranu knih, kterou hodlá předložit vládě a českému parlamentu.

Knihkupci vyvěsí Výzvu ve svých prodejnách a umožní její podpis rovněž svým zákazníkům. Nakladatelé mohou s Výzvou seznámit své spolupracovníky - autory, překladatele, editory, redaktory, typografy, tiskaře.

Ostatní, kterým není osud českých knih lhostejný, zejména školy, knihovny, kulturní zařízení, ale i čtenářská veřejnost, mohou pomoci se šířením Výzvy podle svých možností.

Dopad DPH

Zvýšení DPH na knihy bude mít mimořádně nepříznivý vliv na českou knižní produkci, na čtenářské návyky a následně i na celkovou vzdělanost společnosti.

Podle výzkumu čtenářské gramotnosti a schopnosti využít nabyté vědomosti v praxi patří ČR v rámci zemí OECD už teď mezi podprůměrné, navíc patří i mezi pět zemí, v nichž se počet mladých lidí s nedostatečnou úrovní čtenářských kompetencí (těch, kteří by proto mohli mít problémy při uplatňování se v dalším životě) nejrychleji zvyšuje. Mezi patnáctiletými je podíl takovýchto žáků 23 %.

Česká republika, jak je uvedeno SČKN, prakticky dlouhodobě nepodporuje knižní produkci ani čtení mládeže, což by mělo být základním předpokladem vzdělanosti každé společnosti.

Všechny politické strany mají ve svých programech podporu vzdělanosti, ale jak se ve skutečnosti k tomuto vývoji stavějí?

Již zvýšení sazby DPH na knihy v minulých letech prokázalo negativní vliv na úlohu a přínos čtení ve společnosti. Další zvýšení na 20 % pak bude mít pro české knihy důsledky ještě mnohem horší: výrazně poklesne počet vydávaných titulů, zanikne řada menších nakladatelství a knihkupectví, mladší generace si odvyknou knihy číst. To vše se bude dít postupně, knihy budou mizet v tichosti, aniž by si toho politici či veřejnost povšimli.

Daň v Evropě

Nut­nost chránit a podporovat vydávání knih je v Evropě všeobecně sdílená. Průměr DPH na knihy ve vyspělých evropských zemích je mezi 5-6 %. Zvýšení DPH na knihy na 20 % by postavilo ČR do skupiny zemí s nejvyšší sazbou v Evropě.

Jakékoliv navýšení DPH může mít pro knižní produkci mnohem osudovější následky, než pro jiné oblasti hospodářství. Důvodem je skutečnost, že na rozdíl od oblečení či léků, je kniha zbytným zbožím a lidé si ji při vyšší ceně prostě nekoupí, případně si koupí méně výtisků. Předpoklad vyplývá ze skutečnosti, že při celkovém zdražení životních nákladů budou šetřit právě na nákupu knih, i kdyby se nezdražily.

Průběžné informace o společném úsilí zabránit uplatnění likvidační sazby DPH budete moci nalézat v krátké době na webových stránkách www.sckn.cz a svazových stránkách na Facebooku.

Aktualizováno 28. února 2011