Ostrov svaté Heleny. (palacepictures.net)
Ostrov svaté Heleny. (palacepictures.net)

Žánr: Roadmovie

Režie: Vlastimil Šimůnek
Hudba: Luboš Malina

Hrají: Laďa Kerndl, Tatiana Vilhelmová, Zuzana Slavíková, Bolek Polívka, Pavel Bobek

„Určitě se na to podívejte… je to něco jiného.“ – Pavel Bobek.

„Je to docela pravdivý příběh jazzového muzikanta.“ – Luboš Malina.

Režisér a producent Vlastimil Šimůnek zachytil život stárnoucího muzikanta ze zaoceánských lodí, jehož život uplynul a prosel prchavé okamžiky. V jeho rukou mu ke stáří nezbylo než prázdné síto.

Kam se poděla rodina? Co za sebou zanechal a kolik mu vlastně ještě zbývá času? Palčivé otázky a životní marnost se na hlavní postavu, kterou ztvárnil hudebník Laďa Kerndl, valí ze všech stran.

Surová realističnost a roadmovie-charakter snímku jej tématicky přibližují k filmu Wrestler od režiséra Darrena Aronofskyho. Také hlavní postava má podobný výchozí bod a celková pointa se zabývá podobnými tématy. Dalším průnikem těchto dvou snímků je velmi osobní ztvárnění, které se divákovi dostane pod kůži.

Šimůnkův Ostrov Svaté Heleny je samozřejmě více český a nejde po stopách hollywoodských snímků. „Není tam násilí, sex… a to je také jeden z důvodů, proč jsem do toho šel,“ říká Laďa Kerndl.

Zápletka

Na radu přátel se František vydává hledat svoji dceru do tisíc kilometrů vzdálené krajanské vesnice Svatá Helena v rumunském Banátu. Setkání s lidmi, kteří žijí v souladu s Bohem a přírodou a pátrání po dceři, která o sobě nedává vědět, nakonec smíří Františka s myšlenkou, které se s přibývajícím věkem tak bojí, že dožije život ve vyhnanství samoty…

 

 

Hodnocení

Ostrov svaté Heleny. (palacepictures.net)
Ostrov svaté Heleny. (palacepictures.net)

Celý snímek stojí na hlavní postavě, kterou Laďa Kerndl hraje, jako amatérský herec, poměrně přesvědčivě. Občas do příběhu vstoupí nějaká česká osobnost jako Bolek Polívka, Pavel Bobek nebo Tatiana Vilhelmová.

Snímek sleduje jednoduchou dějovou linii a zabírá vesměs amatérské herce, což vyvolává silný pocit autentičnosti.

Filmová stopáž s sebou nese tíživá témata, ale dokáže je tu a tam nadlehčit a především se beznadějná spirála událostí nestáčí neúprosně ke dnu, ale vyúsťuje v naději a usmíření se sebou i se světem.

Ze snímku jsou patrná poselství, která mezi řádky našeptávají: „Važte si svých blízkých, nenechte rozpadnout rodinu, usmiřte se s životem a věřte, že všechno nakonec dobře dopadne“. Možná, že opravdu není nikdy pozdě na to začít dělat věci správně.

„Je to docela pravdivý příběh jazzového muzikanta. Jazzový muzikant nikdy nebude, až na pár výjimek, popová hvězda. Jazzový muzikant se musí smířit s tím, že bude hrát po barech a že se tím možná uživí,“ říká hudebník Luboš Malina.

Hodnocení:

Premiéra 24. února 2011, délka 83 minut * ČSFD *

 

Smuteční - píseň z filmu Ostrov svaté Heleny