Méďa Béďa / Yogi Bear. (warnerbros)
Méďa Béďa / Yogi Bear. (warnerbros)

Režie: Eric Brevig

Hrají: Dan Aykroyd, Justin Timberlake, Anna Faris, Tom Cavanagh, T.J. Miller, Nathan Corddry, Andrew Daly

"Méďa Béďa by se dal zařadit mezi stovky rodinných filmů, které si pustíte na DVD v sobotu odpoledne - zaručený hit pro autobusové dopravce a letecké společnosti."

Méďa Béďa, známá postavička animáků studia Hanna-Barbera, se vrací po více než deseti letech a rovnou na stříbrné plátno jako napůl hraný, napůl animovaný 3D film.

Světoznámý přírodní park Jellystone má potíže. Nejen, že lidé už na jeho krásy zapomněli, ale i když nějací návštěvníci přeci jen do jeho hranic zamíří, nelítostný útok postrachu piknikových košů - Médi Bédi (Dan Aykroyd) - jejich idylu zaručeně překazí. Jako by toho snad nebylo málo, na pozemky parku si brousí zuby developeři a prostopášný starosta (Andrew Daly) jim jde přímo na ruku. Jak se s náporem problémů vypořádá správce Smith (Tom Cavanagh)? Pomůže mu Béďa, jeho věrný kamarád Bubu (Justin Timberlake) a pohledná filmařka přírody Rachel (Anna Faris)?

Příběh

Dostat televizní fenomén na filmové plátno může být pořádný oříšek. Konverze z ryze kresleného prostředí do reálné kinematografie má také svoje rizika. Béďa naštěstí sází na osvědčené téma rodinných filmů - ochranu přírody. Co se dramatu týče, není obtížné si představit, co se v dnešní době může přírodní rezervaci stát, takže i zápletka působí dost reálně. Někdo snad filmu vyčítal dosazení ženské postavy coby objektu zájmu správce Smitha, mně ale nevhod nepřišel. Někdo by snad mohl poukázat na do očí bijící průhlednost děje, já ale ve filmech pro děti zvraty nehledám.

Scénář, dialogy, režie

Méďa Béďa / Yogi Bear. (warnerbros)
Méďa Béďa / Yogi Bear. (warnerbros)

Příběhu nechybí spád, ale občas má potíže udržet napětí a emoce. Příčinu bych hledal na straně režie. Eric Brevig je sice veterán v oboru vizuálních efektů, ale na režisérskou stoličku si zatím sedl jen párkrát. Anna Faris i Tom Cavanagh hrají přesně tak, jak se u filmu pro děti očekává - především čitelně, možná ale i trochu ploše. Dabing kreslených postav se věrně drží původního stylu a v tomto rámci je vynikající - v originále, řekl bych, o trošku působivější, než v českém znění.

Animace

Chválit animaci už začíná být klišé dnešní doby. Béďa i Bubu jsou skvěle vyvedení a do detailu dotažení. Jejich známý komiksový vzhled a typické pohyby jsou velmi pěkně smíchané se skutečnou zvířecí anatomií, takže působí skoro reálně a navíc roztomile. Velice dobře je také zvládnutý kontakt kreslených postaviček s reálným světem a herci.

Humor

Méďa Béďa / Yogi Bear. (warnerbros)
Méďa Béďa / Yogi Bear. (warnerbros)

Vtip je vskutku věrný své předloze - veskrze béďovský. Kdo měl kdy Méďu Béďu rád, nebude mít sebemenší potíže. Já ale fandou jeho humoru nikdy nebyl - přišel mi příliš hloupý a bez ducha. Scénáristé však sáhli k jistému obrácení hlavního hrdiny, což jsem ocenil a film tak i mě, vlažného béďovce, obměkčil.

Závěrem

Méďa Béďa by se dal zařadit mezi stovky rodinných filmů, které si pustíte na DVD v sobotu odpoledne - zaručený hit pro autobusové dopravce a letecké společnosti. Vtipný mi přišel víc, než komiksová předloha, a samozřejmě trochu napínavější. Pochválit zaslouží pěkná animace kreslených postav. Nejspíš vás tedy nenadchne, ale stále ještě zabaví.

Hodnocení: