„Francouzský Spiderman" vylezl na banku Hang Seng v Hong Kongu

Francouzský Spiderman vylezl na budovu banky. (NTD Television)
Francouzský Spiderman vylezl na budovu banky. (NTD Television)

Minulou středu, vylezl odvážný francouzský horolezec Alain Robert dvacet sedm poschodí hlavního sídla banky Hang Seng v Hong Kongu, která je vysoká 137 metrů.

Robert, který si díky svému zvyku lézt na vysoké budovy - a to většinou bez povolení - vysloužil přezdívku „francouzský Spiderman", nedal dopředu vědět, na kterou budovu plánuje vylézt tentokrát, až dokud se neobjevil na místě. To proto, aby se ujistil, že mu jeho plány nezhatí místní úřady.

V návaznosti na úspěch tohoto výstupu, plánuje Robert zdolat druhou nejvyšší budovu v Hong Kongu, kterou je Two International Finance Centre (tú intrnešnl fajnenc sentr).

„Hong Kong je dobré místo, víte... Je to to pravé místo! Je tu tolik budov a některé z nich jsou fantastické kousky. Uvažuji především o 2IFC," říká Alain Robert.

Robertovi trvalo okolo čtyřiceti minut, než se mu podařilo zlézt budovu banky Hang Seng s použitím pouze svých rukou a bez jakéhokoliv bezpečnostního vybavení.

 

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

Dav kolemjdoucích se shromáždil dole před budovou, aby sledoval tento odvážný kaskadérský kousek.

„Šla jsem náhodou okolo a najednou vidím tohle. Je to blázen!," říká přihlížející Kate Makusenková.

Přestože Alain nedostal oficiální povolení lézt na stěny této budovy, mohl nakonec po krátké diskusi s policií a vedením budovy odejít bez jakékoliv pokuty.

„Na konci dne si můžu být stoprocentně jistý, že jsem po sobě nezanechal absolutně žádnou škodu, a že z hlediska zákona, to, co jsem učinil, nikdo nepovažuje za zločin. To je také důvod, proč jsem byl propuštěn," říká Alain Robert.

Robert začal se svým „povoláním" už v mládí. Svou první budovu zdolal ve dvanácti letech, když se zamkl v bytě. Tenkrát se rozhodl vylézt osm poschodí nahoru, do otevřeného okna.

Od té doby vylezl na více než osmdesát budov po celém světě, včetně budovy Sears Tower v Chicagu a Taipei 101 na Tchajwanu.