20101229_ny_police_tim_jan_jekielek
Zapadlý policejní vůz ve sněhu na Manhattanu, 27. prosince. (Jan Jekielek/Velká Epocha)
New York, 29. prosince – Sněhová bouře zkomplikovala život obyvatelům severovýchodní části Spojených států včetně metropole New York. Ve městě napadlo až 60 cm sněhu a značné problémy při odlízení sněhu způsobil i silný vítr o síle až 90 km za hodinu. Na silnicích navíc stojí uváznutá opuštěná vozidla, kvůli kterým nemohou pracovat odklízecí stroje. Starosta města New York Michael Bloomberg uspořádal  konferenci, na které se diskutovalo o co nejlepším vyřešení tohoto problému. Na odklízení města začaly spolupracovat agentury a soukromé společnosti. 

20101229_ny_taxi_tim_mcdevitt
Newyorčané spěchají na pomoc uvízlému taxi v blízkosti Times Square. (Tim McDevitt/Velká Epocha)
Regionální deník The Boston Globe informoval, že na území státu Massachusetts zůstalo téměř 60 tisíc lidí bez elektřiny a guvernér Deval Patrick zde vyhlásil stav ohrožení. Neobvyklé sněžení překvapilo i obyvatele jižních států USA, například v Atlantě sněžilo vůbec poprvé za posledních 130 let.

20101229_ny_bloomberg_phoebe_zheng
Stárosta New Yorku Michael Bloomberg na konferenci poskytuje nejnovější informace o úsilí vyřešit dopravní situaci ve městě po nedělním blizzardu. (Phoebe Zheng/Velká Epocha)

 

„Výzvou č. 1 jsou uvízlé sanitky a opuštěné automobily a autobusy," uvedl starosta Michael Bloomberg. „Tyto vozy jsou opuštěné, takže pro naše pluhy je velmi obtížné, aby se pohybovaly tak rychle, jak dokáží, a navíc je skutečný rozdíl mezi touto bouří a těmi, se kterými máme zkušenosti.“ Bloomberg také vyzval Newyorčany, aby se svými vozidly nevyjížděli, aby práce na odklízení sněhu probíhaly snadněji. Kvůli tomuto problému byla také vyslána odtahová vozidla, aby odstranila auta z ulic. Problémy však mají ve městě také s odvozem odpadu, který bude pozastaven, dokud sníh nebude odklizen.

Bloomberg poznamenal, že samotné odklízení sněhu nebude město stát tolik, jako následky bouře. Tento týden se totiž konaly velké nákupní dny, které se kvůli sněhu nemohly uskutečnit, protože obyvatelé se k nákupním domům nemohli dostat, a to jsou věci, které městský rozpočet bude podle starosty 'opravdu bolet'. Čtěte více..

 

20101229_ny_rozbrehly_snih_et_tim_mcdevitt
Newyorčany bude trápit rozbřehlý sníh. (Tim McDevitt/Velká Epocha)
Bloomberg však zůstává v naději. Situace se bude podle něj zlepšovat díky vyšším teplotám, které mají přijít. Problémy však během tohoto období budou mít chodci, kterým bude život znepříjemňovat rozbřehlý sníh a kaluže.
Zpoždění letů


20101226_airport
Cestující trávící noc na letišti, ilustrační foto. (AP/SITA)

Silné sněžení, vítr a mrazivé teploty pokazily plány milionům obyvatel severovýchodní části Spojených států, kteří se v období Vánoc rozhodli cestovat. Odhaduje se, že muselo být zrušeno až 2 000 letů. Protože však byla většina letů zrušena v dostatečném předstihu, aby cestující mohli zůstat doma, tak počet cestujících, kteří na letištích přes noc uvízli, byl relativně nízký. Ale i tak strávilo na letištích noc přibližně 1400 lidí.

Ed Martelle, mluvčí společnosti American Airlines, vysvětlil, že největším problémem bylo, kvůli závějím sněhu, dostat zaměstance letiště do práce: „Například běžné 45-minutové dojíždění zaměstnanců společnosti American Airlines trvalo nyní pět a více hodin, pokud se jim podařilo na letiště vůbec dostat," uvedl Martelle.

V Bostonu lety běžely podle plánu, ve Filadelfii se zpožděním 30 minut, ale „věci nejsou, jak jsme doufali v New Yorku," sdělil Martelle. Na hlavním letišti JFK je otevřená pouze jedna přistávací dráha, což vede k pětihodinovým zpožděním. V LaGuardia měly lety zpoždění 45 minut, v Newarku osm hodin.

Společnost American Airlines nyní zvažuje, jaké kroky podnikne, aby dohnala 668 zrušených letů. Martelle zmínil, že hlavním řešením budou dodatečné lety.