Tacho. (dotkniseduhy.cz)
Tacho. (dotkniseduhy.cz)

Žánr: Komedie

Scénář: Mirjam a Daniel Landa
Režie: Mirjam Landa

Hudba: Daniel Landa
Střih: Filip Issa
Kamera: Tomáš Kobolka

Hrají: Daniel Landa, Olga Lounová, George Nicolas, Roman Pomajbo, Martin Havelka a další.

„Jak to nakonec se snímkem dopadlo... přikloní se do braku nebo si udrží přehlednou linii a formu?"

Pět dní u moře, neustálé vytváření příběhu, promýšlení scén a dobrá nálada. Tak nějak podle Daniela Landy vznikal film, který chtěl se svojí ženou již několik let zrealizovat.

Příběh samotný nebyl napevno daný, protože oba manželé Landovi rádi nechávají věcem volný průběh, a jak říká Daniel Landa, je věcí „osudu", jak se situace nakonec vyvine.

Režii snímku převzala Mirjam Landová a hlavní role obsadili Daniel Landa a Olga Lounová jako posádka závodního vozu směřujícího na Rally Nitra, kde se mají utkat s letitým soupeřem z Německa. Hudbu k filmu, která vyjde jako soundtrack, složil a nahrál Daniel Landa ve svém novém hudebním studiu na okraji Prahy.

 

Zápletka

Dvojice Christopher Rhithin a Julian Pindar.  (dotkniseduhy.cz)
Dvojice Christopher Rhithin a Julian Pindar.  (dotkniseduhy.cz)

Pro Alexe je rally jeho životní láskou, které podřizuje vše. Má jenom několik přátel, oddaného manažera a tři sta koní pod kapotou. Osud pro něho ale chystá těžkou zkoušku, když skončí při jednom ze závodů se svým vozem a spolujezdcem v lese. Následné vyšetření odhaluje u Alexe nádor na mozku, a tak je ohrožena nejen jeho účast na nejdůležitějším závodu sezóny, ale také jeho život.

Při docházení na chemoterapii potkává Lucii, která je v podobné životní situaci, a nalézá v ní oporu i spojence pro přicházející rally. Největší Alexův soupeř, Němec Weber, se už vidí jako vítěz. O vítězství sní i slovenský dobrodruh Jožo se svým novým spolujezdcem Julem, kterého zachránil ze spárů mafie. Angličtí závodníci Charlie a Dave také pilně trénují, ovšem na něco úplně jiného než na rallye.

Alex ani Lucie nemají co ztratit, což neznamená, že se nebojí smrti, a i když není jisté, jestli se jim podaří na rally zapsat, naděje umírá jako poslední. Náhle nabere celá situace rychlý spád...

 

 

Hodnocení

 

Skvělý herecký výkon předvedla také dvojice Martin Havelka a Roman Pomajbo
Skvělý herecký výkon předvedla také dvojice Martin Havelka a Roman Pomajbo.  (dotkniseduhy.cz)

Od začátku nebylo jasné, jak to nakonec se snímkem dopadne a jestli se přikloní do braku nebo si udrží nějakou jasnou linii a formu. Ve 3/4 filmu jsem už Landovým tleskal, protože mě přesvědčili, že i když je to jasná prvotina, její příběh a humor dokáží zaujmout a pobavit.

Dvojice Christopher Rhithin a Julian Pindar přidali do filmu skvělou lupičskou grotesku, ovšem jejich zločin by měl podle mě nakonec skončit spíše v žaláři, než na stupních vítězů.

Daniel Landa i Olga Lounová působili herecky přesvědčivě, ale Mirjam Landová nenechala jejich vztah příliš rozvinout, takže si alespoň naplno užijete rally a nebude od ní nic odvádět pozornost. Alex stejně žije jenom pro ni.

Trochu mě znervózňoval neustále hulákající Alexův manažer Levent. (dotkniseduhy.cz)
Trochu mě znervózňoval neustále hulákající Alexův manažer Levent. (dotkniseduhy.cz)

Skvělý herecký výkon předvedla také dvojice Martin Havelka a Roman Pomajbo, jako slovenský dobrodruh Jožo a spolujezdec Julo. Havelka sehraje nebezpečně vtipného dětinského mafiána a Pomajbo zase ustrašeného spolujezdce s talentem pro navigaci vozu. Jejich humor je opravdu originální.

Celkově jsou na snímku nejhodnotnější jeho vtip, přímočarost, jednoduchost a hravost. Landova hudba působí z počátku v některých scénách poněkud moc „nářezově", ale nakonec takříkajíc „sedne" a je z ní cítit, že ho práce na filmu opravdu bavila. Připravovaný soundtrack může být docela zajímavý, už proto že obsahuje i songy, které nebyly ve filmu uvedeny.

Trochu mě znervózňoval neustále hulákající Alexův manažer Levent (George Nicolas) a Landova postava byla poměrně "sterilní", alespoň trochu toho chladu mohlo roztát.

Hodnocení:

Film je do 12 let nevhodný

 
Premiéra v ČR 2. prosince 2010, délka 102 min * ČSFD * IMDBSoundtrack *

 

Daniel Landa i Olga Lounová působili herecky přesvědčivě, ale Mirjam Landová nenechala jejich vztah příliš rozvinout. (dotkniseduhy.cz)
Daniel Landa i Olga Lounová působili herecky přesvědčivě, ale Mirjam Landová nenechala jejich vztah příliš rozvinout. (dotkniseduhy.cz)

Související články:

Daniel Landa a jeho žena Mirjam představili svůj nový film Tacho