Květinové jezero, kdysi turistické atrakce pastvin Ruoergai, se zmenšuje průměrnou rychlostí 5 až 10 metrů za rok. Vodní hladina dosahuje nyní jen třetiny své původní velikosti a prostupují z ní plochy jezerního dna. Dřevěný chodník při jezeře. (Abdallah瞽簿聶翻簿聶翻)
Květinové jezero, kdysi turistické atrakce pastvin Ruoergai, se zmenšuje průměrnou rychlostí 5 až 10 metrů za rok. Vodní hladina dosahuje nyní jen třetiny své původní velikosti a prostupují z ní plochy jezerního dna. Dřevěný chodník při jezeře. (Abdallah瞽簿聶翻簿聶翻)
Jezera v náhorní plošině provincie Sichuan (čti: S'-čchuan) v jihozápadní Číně pravděpodobně zmizí během následujících 24 let. Tvrdí to terénní výzkum čínských odborníků lesního hospodářství z října tohoto roku. Odkrytá dna jezer v budoucnu vytvoří nový zdroj písku představující hrozbu pro prameny tří největších řek v Číně.
Podle zdroje News Sichuan (www.newssc.org) to zjistila expedice vyslaná Sichuanským odborem lesů, který prozkoumal louky a pastviny v oblasti Ruoergai, Hongyuan a Litang v provincii Sichuan. Tým byl šokovaný, když nalezl dálnici, po které před třemi lety do pastvin Ruoergai (čti žuo-er-kaj) cestovali, kompletně zasypanou pískem.
„Slyšeli jsme, že se před dvěma lety během období dešťů vylily řeky z břehů a voda se dostala k dálnici," uvádí Wang Jinxi, vůdce expedice. „Ale když jsme se tam dostali, nemohli jsme najít ani dálnici, protože vše bylo pokryto pískem." Uvedl také, že v některých oblastech uschly rostliny, jež měly písek zadržet.
Wang zmínil, že jaci dřív měli často problémy najít během zimy trávu, ale jak se situace zhoršuje, musí se dnes ke kořínkům prohrabávat i na jaře. Díky změnám v klimatu přichází první sníh o měsíc později než dříve a taje během pouhých dvou dnů. Bez dostatečného množství vody z roztátého sněhu nemůže tráva pořádně růst a zvířata trpí.
Kraj Ruoergai je jedním z nejvíce desertifikovaných (přeměněných v poušť) oblastí v severozápadní provincii Sichuan. Do roku 2009 se více než 700 čtverečních kilometrů v kraji proměnilo v písek. Pouště nyní zabírají zhruba polovinu chengduských planin.
Náhorní jezera v této oblasti se také rychle zmenšila. Šest ze sedmnácti jezer vyfotografovaných na satelitním snímku z roku 1985 zmizelo v porovnání se snímkem z roku 2000. Zbývajících jedenáct jezer se také zmenšilo. Plocha vodní hladiny zaznamenala úbytek o 38,5% z 21,8 na 13,2 čtverečních kilometrů, což představuje meziroční pokles o 3,34%.
Podle Wanga při této rychlosti všechna ta krásná jezera do 24 let zmizí.
Kromě toho je hladina podzemní vody ve většině mokřin severozápadního Sichuanu více než jeden metr pod úrovní terénu. U vysychajících nebo už vyschlých bažin je toto číslo dvojnásobné. "I když do močálu vkročíte, moc se nenamočíte," tvrdí Wang.