Vědcům v CERNu se podařilo izolovatjedno z největších tajemství vesmíru - antihmotu. Uvádí to tisková zpráva, vydaná minulý týden.

 

Jeffrey Hangst, mluvčí projektu ALPHA. (se svolením Liverpoolské university)
Jeffrey Hangst, mluvčí projektu ALPHA. (se svolením Liverpoolské university)

Experiment ALPHA uskutečněný Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku, vědců totiž umožnil izolovat atomy antivodíku.To pomůže odhalit další fakta o vzájemných vazbách mezi hmotou a antihmotou.

„Z důvodů, které zatím nikdo nechápe, se antihmota v přírodě nevyskytuje," říká v prohlášení profesor Jeffrey Hangst z Aarhus University v Dánsku. „Je proto odměnou a ohromným zadostiučiněním pohlédnout na zařízení ALPHA a vědět, že v něm jsou stabilní, neutrální atomy antihmoty. Přesně to nás inspiruje k další a ještě tvrdší práci, abychom zjistili, jaká tajemství antihmota ještě skrývá."

Někteří vědci si myslí, že při velkém třesku, jenž stál za vznikem vesmíru tak, jak ho známe, bylo uvolněno stejné množství hmoty i antihmoty.Vědci jsou proto zmateni, kam se všechna ta antihmota poděla, protože téměř celý náš vesmír sestává výlučně z hmoty.

CERN, jenž je největším výzkumným zařízením svéhodruhu na světě, jjedinou laboratoří na planetě schopnou vytvořit nízkoenergetické antiprotony. Z těch potom vytváří antivodíky složené z pozitronu a antiprotonu.

Z tisíců vyprodukovaných antiatomů se vědcům za pomoci soustavy magnetických polí podařilo udržet 38 atomů antivodíku na zhruba desetinu vteřiny. To je víc než dost času na to je prostudovat, sdělili vědci pro časopis Nature .

„Mohli jsme je udržet i déle ... Jsem tak šťastný, moc se mi ulevilo; trvalo nám 5 let dostat saž sem - je to velký milník," řekl Hangst pro CNN.

Vědci z CERNu dodávají, že experiment pomocí Atomové spektroskopie a kolidování s použitím antiprotonů (ASAC USA) představuje úplně nový přístup výroby atomů antivodíku. Jeho podrobnosti budou zveřejněny později.

Article in English