20101115_g20
Ředitel MMF Strauss-Kahn na summitu G20 v Soulu, 12. listopadu, 2010. (AP/SITA)

Soul, 15. listopadu – Jeden z nejdůležitějších závěrů dvoudenního summitu G20 v Soulu je rozsáhlá reforma Mezinárodního měnového fondu (MMF), která přinese zvýšení vlivu rozvíjejících se trhů, jakým je například Čína. Modernizovaný fond bude "lépe odrážet změny ve světové ekonomice prostřednictvím většího zastoupení dynamicky se rozvíjejících trhů a rozvojových zemí" a zvýší "legitimitu, důvěryhodnost a účinnost" MMF a udělá z něj "ještě silnější instituci na podporu globální finanční stability a růstu". Generální ředitel MMF Strauss-Kahn označil změny za historické.  

Americký prezident Barack Obama doufá, že summit bude odrazovým můstkem k podpoře větší flexibility měny ze strany Číny. Čína by podle něj měla upravit kurz jüanu, poněvadž její současná levná měna hodně přispívá k americkému obchodnímu deficitu s Čínou kvůli dovozu levných čínských výrobků. Čína podle Obamy uměle podhodnocuje svoji měnu, aby dosáhla levnějšího exportu a konkurenční výhody na světovém trhu.

Američtí obchodníci, včetně ocelářské unie a amerických zákonodárců, už dlouho tvrdí, že levná čínská měna stála Američany už mnoho pracovních míst. Tento měnový plán, navrhovaný Soulem a velmi podporovaný i Spojenými státy,  je odmítán ostatními světovými vůdci včetně čínského prezidenta a německé kancléřky Angely Merkelové.

Ředitel měnového fondu Strauss-Kahn označil jednání ohledně nového měnového plánu za ostrá a někdy podle něj vznikaly i konflikty, což je ale podle něj zdravý proces: „Američané budou své návrhy i nadále předkládat. Je to nicméně zdravé, protože potřebujeme o těchto věcech diskutovat," uvádí jeho slova server kurzy.cz. „Nemůžete očekávat, že celý svět bude hrát týmovou hru," dodal.

Plán má stanovit limity státních měnových rezerv a krýt přebytek obchodní bilance do výše 4 procent HDP. „Budeme i nadále pečlivě sledovat zhodnocování čínské měny,“ sdělil Obama na tiskové konferenci po summitu v Soulu k současné čínské devizové politice.

Nedávná americká opatření tzv. kvantitativního uvolňování sloužily ke snížení hodnoty amerického dolaru vůči koši cizích měn. To kritizoval čínský, ale i německý ministr financí. Kritika však přišla pár měsíců poté, co začala s ještě větším kvantitativním uvolňováním i Evropská unie.