Mladík zmátl celníky, s dokonalou maskou starce se mu podařilo přeletět z Hongkongu do Kanady. (NTD Television)
Mladík zmátl celníky, s dokonalou maskou starce se mu podařilo přeletět z Hongkongu do Kanady. (NTD Television)

Mladíkovi asijského původu se podařilo oklamat celní kontrolu v Hongkongu, když se převlékl za staršího bělocha a s pomocí dokladu 55letého Američana se letadlem dostal až do kanadského Vancouveru. Informoval o tom deník Globe and Mail.

Muž měl na sobě velmi realistickou masku, která pokrývala celou hlavu i krk. Kostým doplňoval klobouk, brýle a pletená vesta. Po příletu do Vancouveru si zdánlivý stařík odskočil na toalety na letišti, aby se vynořil jako čiperný mladík ve věku kolem dvaceti let.

BBC oznámila, že muž byl poté zatčen a snaží se získat v Kanadě statut uprchlíka.

Právní zástupce Dan McLeod mladíka v pondělí požádal, aby byl několika čínským novinám v zemi zakázán přístup na projednání případu u imigrační komise ve Vancouveru. Právník noviny obvinil, že jsou pod kontrolou čínského režimu.

Podle deníku Globe and Mail jsou těmito novinami Sing Tao, Ming Pao a World Journal.

Právní zástupce mladého uprchlíka citoval u slyšení komise několik článků Velké Epochy (čínské a anglické vydání, pozn. red.) o vlivu čínského režimu na čínská média v Kanadě. Jeden z těchto článků cituje i studii provedenou nadací Jamestown Foundation ze Spojených států.

Studie se zabývá finančními a politickými vazbami mezi čínskými novinami v Severní Americe a Komunistickou stranou Číny.

Noviny Ming Pao byly podle výše uvedené studie zakoupeny v roce 1995 zámožným malajsijským podnikatelem Datukem Tiong Hiew Kingem, který má úzké obchodní vazby na Čínu. Ming Pao, stejně jako Sing Tao a World Journal, jsou podle Jamestown Foundation „silně ovlivněni" čínským režimem.

„Zaměstnanci newyorské kanceláře Ming Pao prozradili (našim) zdrojům, že jejich „skutečným šéfem" není nikdo jiný než čínský konzulát (v New Yorku) a že musí dělat vše, co jim konzulát řekne," uvádí se ve zprávě nadace.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

Young Man Turns Old to Board Plane - NTDTV