Janáček Brno 2010 láká milovníky klasické i současné hudby. (janacek-brno.cz)
Janáček Brno 2010 láká milovníky klasické i současné hudby. (janacek-brno.cz)

Druhá polovina měsíce listopadu bude v moravské metropoli zasvěcena hudebnímu géniovi a slavnému skladateli, který je s Brnem neodmyslitelně spjatý - Leoši Janáčkovi. Druhý ročník hudebního festivalu Janáček Brno 2010, který má podtitul Janáček versus expresionismus, nabízí pestrou škálu třiceti operních představení, koncertů a recitálů, které zazní v nastudování českých i zahraničních souborů. Cílem je zviditelnit Brno na mapě Evropy a zároveň jej propojit s „lukrativní značkou", kterou s sebou jméno Leoš Janáček přináší.

Světové premiéry i „klasika"

Festival slavnostně zahájí 17. listopadu 2010 Janáčkova Sinfonietta a poté bude následovat předpremiéra opery Výlet pana Broučka do Měsíce (původní verze pochází z roku 1917). V následujících dnech bude festivalové dění pokračovat řadou koncertů a představení z pera Leoše Janáčka v nastudování našich tří Národních divadel - pražského, brněnského a moravskoslezského.

Kromě klasických koncertů se návštěvníci festivalu mohou těšit na vystoupení zpěvaček Ivy Bittové nebo Zuzany Lapčíkové a jejího Kvintetu. Vystoupí také klavírista Roland Pöntinen. Z oper nebude chybět Káťa Kabanová, Z mrtvého domu nebo opera Šárka. Mezi zajímavé projekty festivalu bezesporu patří ojedinělý scénický projekt Komorní opery Hudební fakulty JAMU v Brně Říkadla, Mládí, Zápisník zmizelého, připravený exkluzivně pro festival Janáček Brno 2010. Závěr festivalu Janáček Brno 2010 zakončí v neděli 28. listopadu velký koncert z dílny tria Janáček, Schönberg a Berg.

Mezi zajímavé projekty festivalu bezesporu patří ojedinělý scénický projekt Komorní opery Hudební fakulty JAMU v Brně Říkadla, Mládí, Zápisník zmizelého, připravený exkluzivně pro festival Janáček Brno 2010.

Ač Leoš Janáček strávil v Brně nemalou část svého života, je paradoxní, že největšího ohlasu vydobyl v zahraničí, kde existuje početnější janáčkovské publikum než v Čechách. Jedinečnou příležitost seznámit se s dílem slavného skladatele nebo si jej oživit nabízí návštěva festivalu Janáček Brno 2010, který se uskuteční ve dnech 16. - 28. 11. 2010 v Brně.

Více informací naleznete na www.janacek-brno.cz