20101102_obama
Prezident Obama v předvolební kampani podporuje demokraty. (AP/SITA)
Washington, 4. listopadu – V klíčových volbách, které se konaly v polovině funkčního období Baracka Obamy, se od včerejška volili zástupci do Sněmovny reprezentantů a více než třetina senátorů. Potvrdily se předpovědi, podle nichž Obamovi demokraté ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů, republikáni jim přebrali nejméně 60 křesel a budoucnost Obamových reforem bude vážně ohrožena.

Šéf Bílého domu ale zdůraznil, že demokratům zůstává kontrola Senátu a poněvadž tak nemá žádná strana převahu, budou muset republikáni s demokraty spolupracovat: „Budu muset lépe pracovat stejně jako všichni ostatní ve Washingtonu," uvedl Obama, který podle přítomných novinářů působil ustaraně a poklesle.

Očekává se však, že spolupráce nebude vůbec snadná a podle agentury AP, tak hrozí, že jedna strana vyhlásí pat. Výsledky voleb ukázali nespokojenost veřejnosti s výsledky Obamovy politiky a se situací ve Spojených státech. ČTK uvedla, že Obama, který před volbami prosil lidi o trpělivost, měl daleko do Obamy z roku 2008, energického nositele změn.

Republikáni slibují, že zamezí dalšímu utrácení z federálního rozpočtu, nedopustí zvyšování daní a také chtějí zastavit přijatou Obamovu reformu zdravotnictví, která se počítá za jeden z největších Obamových úspěchú a se kterou republikáni nesouhlasí. Republikáni také plánují přerušit snahu Obamy, v rámci jeho ekologické reformy, zavést ve Spojených státech systém emisních povolenek, což by podle nich podrylo konkurenceschopnost amerického průmyslu.

Bílý dům uvádí, že prezident poblahopřál republikánovi Johnu Boehnerovi, nastávajícímu předsedovi Sněmovny reprezentantů a který je zarytým odpůrcem Obamovy politiky. Obama však přislíbil republikánům spolupráci. Boehner nahradí demokratku a pravou ruku Obamy Nancy Pelosiovou.

Boehner podle vlastních slov slíbil prezidentovi, že bude k němu upřímný, a dohodl se s ním na spolupráci a rozhovor s Obamou byl podle něj příjemný. Byl věnovaný prioritám voličů, za které označil snižování veřejných výdajů a vytváření nových pracovních míst.

Celkově tak nebude ohrožena jen budoucnost dalších Obamových reforem, ale také jeho znovuzvolení za dva roky.
ČTK uvádí, že americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová však včera prohlásila, že ztráta křesel po dvou letech od vstupu prezidenta do úřadu je v USA normální: „Když je zvolen nový prezident, v prvních dvou letech obvykle udělá obrovské množství práce. A potom všichni v Americe říkají, 'nebylo toho dost' nebo 'tohle je příliš' ," sdělila Clintonová.

Dodala, že její manžel se potýkal s podobnými problémy a na Obamu stejně jako nyní na jejího manžela se bude jednou pohlížet jako na úspěšného prezidenta, protože stabilizoval světovou ekonomiku.

Demokraté si udrží většinu v Senátu


Republikánům se však nepodaří získat většinu v americkém Senátu. Znamená to, že demokraté si udrží kontrolu nad horní komorou. Republikánům to zmařila především prohra v Kalifornii.

 

V Kalifornii nahradí Schwarzeneggera demokrat Brown


V Kalifornii vystřídá v křesle guvernéra Arnolda Schwarzeneggera nejstarší demokrat v historii Jerry Brown, kterému už je 72 let a který zastával už futo funkci v letech 1975 až 1983. Brown porazil miliardářku  Meg Whitmanovou, bývalou šéfku internetového portálu eBay a která měla nejdřažší kampaň v historii Kalifornie, investovala do své kampaně 140 milionů dolarů.

 

Velkaepocha, SITA