20101102_obama
Prezident Obama podporuje demokraty. (AP/SITA)
Washington, 2. listopadu – Až do zítřejšího rána se budou se volit zástupci do Sněmovny reprezentantů a více než třetina senátorů. Očekává se, že v nich američané projeví svou nespokojenost s demokraty, kteří jsou u moci spolu s prezidentem Barackem Obamou. Nespokojenost veřejnosti souvisí především se špatnou ekonomikou a vysokou desetiprocentní nezaměstnaností a tak budou možná naprotest volit republikány.

 

Ti slibují, že zamezí dalšímu utrácení z federálního rozpočtu, nedopustí zvyšování daní a také chtějí zastavit přijatou Obamovu reformu zdravotnictví, která se počítá za jeden z největších Obamových úspěchu a se kterou republikáni nesouhlasí. Celkově tak bude budoucnost dalších Obamových reforem vážně ohrožena.

Průzkum veřejného mínění deníku New York Times a televize CBS ukázal, že více než 60 procent dotázaných není spokojeno se současným vedení Spojených států. Obama v minulosti slíbil, že do jednoho roku uzavře sporné vězení Guantanamo, slib však nesplnil.

ČTK uvádí, že americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová však dnes prohlásila, že ztráta křesel po dvou letech od vstupu prezidenta do úřadu je v USA normální: „Když je zvolen nový prezident, v prvních dvou letech obvykle udělá obrovské množství práce. A potom všichni v Americe říkají, 'nebylo toho dost' nebo 'tohle je příliš' ," sdělila Clintonová.

Dodala, že její manžel se potýkal s podobnými problémy a na Obamu stejně jako nyní na jejího manžela se bude jednou pohlížet jako na úspěšného prezidenta, protože stabilizoval světovou ekonomiku.