Zmizet podle Soukupové

Kniha mladé spisovatelky Petry Soukupové - Zmizet obsahuje tři povídky. (petra-soukupova.cz)
Kniha mladé spisovatelky Petry Soukupové - Zmizet obsahuje tři povídky. (petra-soukupova.cz)

Kniha mladé spisovatelky Petry Soukupové - Zmizet obsahuje tři povídky, které se zabývají mezilidskými vztahy a hlavně si berou na mušku narušené vztahy v rodinách, které mohou být leckdy traumatem na celý život. První povídka Zmizel je sondou do sourozeneckých vztahů a zároveň vypráví o nenaplněných snech a ambicích rodičů, které pro děti, ale i rodiče samotné mohou znamenat jizvy na duši i po létech.

Vypravěčem příběhu je chlapec Jakub, který žije spolu se starším bratrem Martinem s rodiči ve větším městě. Otec si přeje, aby z obou hochů vyrostli špičkoví reprezentanti v orientačním běhu. Starší syn jakžtakž naplňuje otcovy představy, ale Jakub má zcela jiné představy o trávení volného času. Když pak nešťastnou náhodou přijde Jakub o nohu a Martin zmizí beze stopy, spustí se kolotoč dramatických událostí.

Na krátko

V druhé povídce Na krátko je vypravěčem opět malý chlapec Vojta, který vyrůstá v neúplné rodině, jen se starší nevlastní sestrou a maminkou. Neustálé napětí mezi oběma sourozenci se prohloubí neplánovanou návštěvou babičky a Vojta se náhodně dozví pravdu o svém dosud nepoznaném otci. Do běhu dramatických událostí vstoupí nečekaně Vojtův otec, který zamíchá kartami osudu. Bude to ten skvělý táta, kterého si Vojta vysnil?

Věneček

Věneček je příběhem zcela z jiného soudku. Tentokrát se vypravování ujímá již dospělá žena, která jako v obou předchozích povídkách hledá východisko z nevyřešené minulosti v dětství a dospívání. Dramaticky se rozvíjí složitý příběh jejích rodičů i sestry a v neposlední řadě i jejího nepovedeného manželství. Čtenář se zatajeným dechem rozplétá společně s vypravěčkou osud její rodiny a traumat, které se i přes mnoho uplynulých let nepodařilo doposud zcela zacelit. Dokáže smrt a ztracená léta překonat nenávist a zášť z minulosti?

Precizní práce s textem a psychologický nadhled dělá příběhy silné...

Spisovatelka Petra Soukupová. (petra-soukupova.cz)
Spisovatelka Petra Soukupová. (petra-soukupova.cz)

Všechny tři příběhy se zamýšlejí nad mezilidskými vztahy a vycházejí převážně z nepochopení a pomyslných rodinných křivd. Autorka textu s chladnou rozvahou až do morku kostí postupně odsekává vrstvu po vrstvě z nánosu jednotlivých ulpělých myšlenek a dávných trápení. Bez uzardění nešetří ani čtenáře, ani postavy v knize. Svým vypravěčským talentem a „psychologickým rozborem" vybrušuje dění až k samé podstatě věci. Je až překvapivé, s jakou jazykovou výbavou a nadhledem dovede pracovat Petra Soukupová s obyčejným lidským příběhem. A pomocí dobře kladených vět a skladby textu vygraduje spád příběhu k překvapivému rozuzlení a z šedi „obyčejna" dovede vytvořit pestrou mozaiku. V tom je i přes svůj mladý věk neobyčejně silná, a je jisté, že se k této knize jistě bude mnoho čtenářů vracet...

Několik slov o autorce

Spisovatelka Petra Soukupová (*1982) debutovala knihou K moři, za kterou získala Cenu Jiřího Ortena a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Magnesia Litera. Za svoji druhou knihu Zmizet v letošním roce obdržela prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku.

Knihu Zmizet vydalo nakladatelství Host v Brně, rok vydání 2009

Ukázku z knihy naleznete zde

Knihu lze objednat na kosmas.cz nebo hostbrno.cz