Laurent Binet: HHhH. (Argo)
Laurent Binet: HHhH. (Argo)

Pod touto „šifrou ze samých háček" uvádí Nakladatelství Argo na pulty knihkupectví nově zpracovaný příběh ze druhé světové války. Tématem je opět a znovu atentát na Reinharda Heydricha, říšského protektora Protektorátu Čech a Moravy.

Spisovatel, který nově zpracoval historické a vzrušující téma, Laurent Binet (1972), se narodil do rodiny francouzského profesora historie. Má silné vazby na Českou a Slovenskou republiku. Překládal např. Nezvalovy básně, skládá a zpívá se skupinou Stalingrad.

O atentátu na Heydricha slyšel už jako dítě a již tehdy ho příběh československých hrdinů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka takřka osudově zaujal. Když dostal na výběr, kde strávit náhradní vojenskou službu, zvolil si Binet Slovensko, aby se hrdinům „svého" příběhu dostal blíž. Na Slovensku působil jako profesor francouzštiny pro slovenské důstojníky. Již tehdy začal Binet pátrat po všech nitkách a spojitostech, které vedou k 27. květnu 1942, do tzv. Heydrichovy zatáčky.

V devadesátých letech začal jezdit Binet hojně do Prahy, kde nasával atmosféru míst s atentátem na Heydricha spojených. Nesčetněkrát navštívil kryptu sv.Cyrila a Metoděje, kde se parašutisté skrývali v posledních okamžicích svého života. Jak Slovensko, tak Českou republiku Binetovi přiblížily mimo jiné milostné vztahy a zvláštní hry náhod. Místa, postavy a události, které jsou s příběhem Gabčíka a Kubiše spjaty, včetně takových detailů, jako je geografická poloha parku, kde měl Heydrich první dostaveníčko se svou budoucí ženou, Binet prozkoumal do nejpodrobnějších detailů.

Laurent Binet: HHhH. (Argo)
Laurent Binet: HHhH. (Argo)

V osudovém čase, v květnu 1942 se výsadkáři Josef Gabčík a Jan Kubiš připravují na cíl Operace Antropoid: zabít Reinharda Heydricha, říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, "pražského kata", "blonďatou bestii". Druhého nejvyššího muže v hierarchii SS provází šeptem pronášená tajemná zkratka HHhH. Himmlers Hirnheißt Heydrich - Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. Ne nadarmo - Heydrich totiž patří ke spoluarchitektům židovského holokaustu aneb Endlösungu...

Strhující prvotina francouzského spisovatele Laurenta Bineta barvitě vykresluje okolnosti "nejodvážnějšího protinacistického činu v dějinách druhé světové války" a novátorsky v něm zkoumá vztah mezi realitou a fikcí. Kniha byla doposud přeložena do patnácti jazyků.

Sám autor o knize říká: "Ten příběh se stal součástí mého života, strávil jsem s ním deset let. Popisuji, jak jsem se dostal na Slovensko, protože jsem tam byl na vojně, jak jsem tam učil slovenské důstojníky francouzsky, jak jsem se zamiloval do Prahy, protože jsem si tam pronajal byt - a že jsem pendloval mezi Prahou a Paříží. Zkrátka, pokoušel jsem se netajit se s ničím, co se váže k těm deseti letům, po které mě příběh parašutistů intenzivně provázel..."

Román HHhH nakonec Lauren Binet vydal v roce 2010 v nakladatelství Grasset a záhy za něj získal Goncourtovu cenu za nejlepší románovou prvotinu.

Přeložila Michala Marková, 398 Kč