Generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer představil v New Yorku Windows Phone 7, nový operační systém pro mobilní telefony, jímž se Microsoft snaží získat zpátky podíl, jenž mu sebraly telefony iPhone, Blackberry a další zařízení poháněná softwarem Android od společnosti Google. (ilustrační foto/CuteWriting/VJ/ picasaweb)
Generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer představil v New Yorku Windows Phone 7, nový operační systém pro mobilní telefony, jímž se Microsoft snaží získat zpátky podíl, jenž mu sebraly telefony iPhone, Blackberry a další zařízení poháněná softwarem Android od společnosti Google. (ilustrační foto/CuteWriting/VJ/ picasaweb)

Společnost Microsoft konečně představila svůj nejnovější mobilní operační systém, jenž mu má pomoci pokořit iPhone.

Soupeřivému trhu smart mobilů dominuje Apple se svým iPhonem a softwarem Android od Googlu. Microsoft se proto rozhodl vybojovat si větší podíl na trhu a investoval přes jednu miliardu dolarů a dva roky vývoje na vytvoření řady devíti nových telefonů fungujících na novém operačním systému Windows.

Přestože značka Microsoft má silnou pověst v oblasti počítačů, na trhu mobilních telefonů za průkopníka rozhodně považována není.

Generální ředitel společnosti Microsoft, Steve Ballmer, při uvádění nové řady těchto telefonů v New Yorku prohlásil, že se "na tento den už nějakou dobu těšil". Podle odhadů některých analytiků svědčí marketingový rozpočet Microsoftu ve výši 100-400 milionů dolarů o tom, že společnost do této oblasti investuje nemalé prostředky.

Ballmer také popsal nový směr Microsoftu - být "moderní v designu a ve způsobu, jakým lidé moderní internetové služby používají, a zároveň zvolit úplně jiný přístup ."

Samsung Focus Windows Phone 7 bude prvním modelem, který bude v USA k dispozici. Další telefony, které budou postupně uvedeny do prodeje, zahrnují kouskyod LG Electronics a HTC, a také model od společnosti Dell.

Největší světový výrobce softwaru se na poli softwaru pro chytré telefony pokouší o převrat. Podle Ashley Highfieldové, ředitelky britské pobočky Microsoftu, nastane v globálním prodeji průlom poté, co počet telefonů s připojením na internet překoná množství počítačů, což by mělo být někdy kolem roku 2015.

Andy Lees byl před dvěma týdny jmenován prezidentem oddělení mobilního podnikání. Do společnosti vstoupil v roce 2008 a rozhodl se vrátit se zpět k rýsovacímu prknu a nasměrovat firmu tak, aby mohla uspět i na trhu mobilů postavených na chytrých technologiích.

V dubnu 2007 Ballmer reagovana výzvu v podobě iPhone se slovy, že ji nebere vážně, a hovořil o iPhone jako o "nejdražším telefonu na světě," jenž postrádá sexappeal a nemá šanci podniky anispotřebitele zaujmout. V rozhovoru s USA Today tvrdil, že Apple nemá "pražádnou šanci" získat na trhu vedoucí pozici. V té době prohlásil: "Když se podíváte na těch 1,3 miliard telefonů, které se prodaly, líbilo by se mi mít náš software raději v těch 60, 70 nebo 80 procentech z nich, než v těch 2-3 procentech, které si možná urve Apple."

Avšak rozruch, který nastal po uvedení iPhoneů do prodeje, nabyl celosvětových rozměrů, a jeho prodeje překonávají s každou novou verzí své vlastní rekordy.

Dnes už má Ballmer názor jiný a v televizním interview z akce říká: "Telefon je pro nás velmi důležitý a Windows Phone redefinuje pravidla hry. Pokud se podíváte na nás a srovnáte, kam jsme již na trhu došli, myslím, že nabízíme mnohem modernější zážitek, než řada hráčů na trhu."

Article in English