Tornádo F2 v Coloradu. Studie Missourské University zjistila, že nová oblast na trhu cestovního ruchu vyhledávání bouří se těší stále rostoucí oblibě. (Ron Gravelle)
Tornádo F2 v Coloradu. Studie Missourské University zjistila, že nová oblast na trhu cestovního ruchu "vyhledávání bouří" se těší stále rostoucí oblibě. (Ron Gravelle)

Podle studie výzkumníků z Missourijské univerzity roste stále více popularita vyhledávání tornád. Rekreanti na plážích je chtějí vidět zblízka, a to vytvořilo to nový prostor na trhu cestovního ruchu.

Carla Barbieri, odborný asistent a spoluautor studie, uvádí, že s pomocí filmů, jako je Tornádo, se stalo vyhledávání bouří mezinárodním fenoménem.

Aby zažila blízké setkání s tornádem, přicestovala téměř třetina turistů z Evropy, 11 procent z Austrálie a zbývající nadpoloviční většina z dotazovaných rekreantů pochází ze Severní Ameriky.

Podle studie tito turisté cestující za tornády nehledají pouhý pocit nebezpečí, ale spíše je přitahuje možnost zažít jedinečnou a netradiční sílu přírody a živlů. To dokládá i veterán mezi turisty - bouří Ron Gravelle.

Mraky mammatus, které se objevují na spodní straně
Mraky mammatus, které se objevují na spodní straně " kovadlinových mraků " (anvil clouds) na vrcholu vzestupného proudu bouře kumulonimbus. (Ron Gravelle)

Pan Kitchener je majitelem cestovní kanceláře Storm Chasingu Tours, kterou založil Ron Gravelle v oblasti Kanady Ontario. Tato kancelář je jediným subjektem v Kanadě, která organizuje výlet do slavné Tornado Alley (Stezka tornád) ve Spojených státech, jejíž srdce probíhá státy Oklahoma, Kansas a Nebraska.

Existuje více druhů adrenalinové dovolené a nemusíte se soustředit jen na ně. Myslím si však, že mnoho lidí po celém světě touží po tom vidět tornádo, už jen proto, že se jedná o velmi vzácný přírodní úkaz.

Díky dlouholetému výzkumu bouří provádí Ron Gravelle své vlastní předpovědi počasí, kdy využívá počítačových a modelových grafů i meteorologické mapy. Mezi jeho vybavení, které používá k vyhledávání bouří, patří satelitní spojení a systém GPS na radaru, který umožňuje přiblížení až na 30 metrů. Přesto tornáda dokáží být nepolapitelná.

 

„Je to velmi nebezpečné, ale když uvidíte takový úžasný pohled, už nikdy na to nemůžete zapomenout." - Ron Gravelle

 

Je velké množství dešťových srážek a bouře jsou tak velké, že pokud nejste v přesném úhlu vůči bouři a vzdáleni mimo déšť, skutečně žádnou neuvidíte. Musíte být docela blízko. Je to tak nebezpečné, že pokud shlédnete takovou úžasnou scenérii, nikdy na to už nezapomenete.

Ron Gravelle viděl během třinácti let, co se věnuje vyhledávání bouří v Tornado Alley, asi 250 "svržení čelisti" (jaw dropping), bouří "supercel" (Supercell) a více než 98 tornád. Ze čtyř druhů bouří jsou supercely nejméně časté a dokáží být nejvíce nebezpečné.

 

Bouře supercela ve Valentine, Nebraska. (Ron Gravelle)
Bouře supercela ve Valentine, Nebraska. (Ron Gravelle)

Každá bouře identifikována jako supercela je obecně velmi nebezpečná a je nutné se jí z bezpečnostních důvodů vyhnout.

Ron Gravelle také viděl čtyři vzácná tornáda F5 s rychlostí větru až 500 km/h. To bylo tornádo F5, které srovnalo se zemí několik domů roku 2007 v Elie, Manitoba.

Tornáda F5 jsou extrémně vzácné, a to i v oblasti Soutěsky tornád. Možná tak jedno z tisíce tornád, která se vyskytla Soutěsce tornád, byla charakteru F5."

Ron Gravelle se začal živě zajímat o oblast extrémních povětrnostních jevů poté, co se v 8 letech vyděsil bouřky. Od té doby se do bouří zamiloval. „Když vidím tornádo, dokáže mne to pokaždé ohromit."

Blesk, který jste mohli vidět ve vašem městě nebo oblasti, se s něčím takovým nedá vůbec srovnávat. Energie, jež proudí přímo z Mexického zálivu a udeří na studený vzduch proudící od západu přes Skalisté hory, působí jako dynamit. Je to jako bouře velikosti Mount Everestu přímo nad stromy, a také barvy jsou úžasné - blesky září fialovou, zelenou a žlutou.

Některé z bouří, pocházející z východu Skalistých hor, vypadají jako kosmické lodě.

 

Supercela - zeď mraků s blesky. Blesk z supercel v Coloradu, kde bylo vyhlášeno varování před tornády po dobu šesti hodin. Bouře se nakonec vypršela v Nebrasce. (Ron Gravelle)
Supercela - zeď mraků s blesky. Blesk z supercel v Coloradu, kde bylo vyhlášeno varování před tornády po dobu šesti hodin. Bouře se nakonec vypršela v Nebrasce. (Ron Gravelle)

Mají velikost hory, ale rychle rotuje - někdy až 200 km za hodinu. Dostáváte se blízko, a pak prohlédnete skrz opar a jdete blíž a blíž. Poté se dostanete až pod bouři, která se otáčí stále rychleji a rychleji. A lidé pak říkají,: „Oh můj bože, to je nádherné, nikdy jsem nic takového neviděl." Mají široce otevřené oči, začnou hluboce dýchat a zrychlí jim puls. Pak začnou padat kroupy bum, bum. Je to úžasný, nádherný pohled.

V USA se pořádají zájezdy za bouřemi, které zahrnují cestu skrze oblast tornád v obytném voze a obvykle trvají jeden až dva týdny. Náklady představují položku od $ 3 000 do $ 5 000, bez jídla a ubytování.

Ron Gravelle nabízí sedmi-, čtrnácti- a 21denní výlety po 2 100 dolarů za týden, včetně hotelů. Díky tomu, že má práci na plný úvazek a provádí prohlídky jen během své dovolené na vrcholu sezony tornád, nabízí záruku vrácení peněz.

„Chtěl bych turistům zprostředkovat zážitek nespoutaných přírodních živlů nebo tornáda. Pokud nedostanou to, co chtějí vidět, vrátím jim přímo na místě peníze. Vzhledem k tomu, že prohlídky dělám během své dovolené, mám stálý příjem, ať už tornáda najdeme nebo ne." A dodává, že více než 85 procent jeho předpovědí bouří a tornád je správných.

Vědci z Missourijské university zjistili, že většina respondentů byla s jejich zážitkem při vyhledávání bouří spokojena. Třetina turistů zažila tornádo na vlastní kůži, 50 % viděla tromby (funnel clouds), a více než 95% pozorovala jedinečné atmosférické jevy.

Ron Gravelle uvádí, že turistika vyhledávání bouří dokáže být návyková a lze očekávat další vzestup této oblast cestovního ruchu.
„Každá bouře je odlišná, a když uvidíte jednu, chcete vidět ještě další a další a tak dále."

Articles in English 1, 2