Polární záře: Výzkum ukázal, že Aurora Borealis prochází obdobím nejnižší aktivity za posledních sto let. (gimeda.cz)
Polární záře: Výzkum ukázal, že Aurora Borealis prochází obdobím nejnižší aktivity za posledních sto let. (gimeda.cz)

Podle studie finského meteorologického institutu, vydané koncem září, procházejí polární záře obdobím své nejnižší aktivity za posledních sto let.

Barevné světlo, známé také jako Aurora Borealis, je způsobeno fotony. Když sluneční vítr narazí do Zemské atmosféry, fotony vyzařují a obvykle se objeví na noční obloze.

Polární záře má tendenci následovat jedenáctiletý „sluneční cyklus", s posledním slunečním minimem v roce 2008. Vědci ale vypozorovali, že sluneční aktivita je minimální, a tudíž se tento fenomén zjevuje jen málo.

Podle výzkumnice Noory Partamiesové se zdá, že sluneční minimum pokračuje.

„Pouze za poslední půlrok jsme viděli aktivity více, ale jestli se z tohoto minima dostáváme, doopravdy nevíme," řekla Partamiesová agentuře AFP.

„Čekáme, abychom viděli, co se stane. Přijde příští maximum tak, jak má přijít, přijde později, bude obrovské?"

Tento fenomén se zpravidla vyskytuje kolem magnetických pólů Země. Na pobřeží severního Norska bývá v létě záře k vidění skoro denně, pokud je obloha čistá.

Další článek vydaný finským meteorologickým institutem uvádí, že sluneční maximum bylo původně očekáváno v letech 2011 až 2012.

Docílit přesných dlouhodobých statistických předpovědí pro výskyt Aurory Borealis je obecně složité. Ovšem předpovědi v reálném čase založené na monitorování vesmírného počasí jsou obvykle dobré na dva až tři dny, ačkoli přesný čas být uveden nemůže.

 

 

Article in English