Alena Wagnerová - Sidonie Nádherná. (argo)
Alena Wagnerová - Sidonie Nádherná. (argo)

30. září uběhlo 60 let od úmrtí neobyčejné ženy nesoucí výjimečné jméno. K tomuto datu vyšla v nakladatelství Argo kniha mapující životní osudy této nedoceněné, avšak neobyčejně zajímavé, vzdělané a přitažlivé ženy.

Sidonie Nádherná patřila k české šlechtě a byla mecenáškou básníka Rainera M. Rilka, milenkou Maxe Švabinského a „nevěstou před Bohem" Karla Krause, pro kterého se její zámek ve Vrchotových Janovicích stal druhým domovem a oázou klidu v rozbouřeném světě.

Do podvědomí české i evropské kulturní veřejnosti - podobně jako jiné ženy před ní, Milena Jesenská, Felice Bauerová či Claire Gollová - vstoupila nejprve zprostředkovaně, skrze význačné muže. Byla jí přisouzena role „femme fatale", mužovy múzy a pomocnice. Její osobnost se však jako by za touto službou ztrácela.

Kým Sidonie opravdu byla, jak vnímala bouřlivě se proměňující svět, co znamenala pro českou společnost, na to se snaží nalézt odpověď autorka této knihy. Alena Wagnerová vypráví příběh neobyčejně zajímavé, vzdělané, přitažlivé ženy, jejíž život poznamenaly společensko-politické zvraty a pohromy, které ve dvacátém století postihly střední Evropu - od rozpadu Rakousko-Uherska přes nacistickou okupaci, kdy se Vrchotovy Janovice staly součástí cvičiště jednotek SS, až po odchod do anglického exilu v roce 1949, kde Sidonie Nádherná 30. 9. 1950 umírá.

O autorce

Autorka Alena Wagnerová (1936) vystudovala biologii a pedagogiku, později dálkově divadelní vědu a komparatistiku. Píše a publikuje od začátku 60. let, zejména sociologické studie, literární eseje a prózy.

V centru jejího zájmu stojí především silné ženské osobnosti (S. Nádherná, M. Jesenská, B. Němcová, Toyen aj.), dále Franz Kafka a jeho rodina. Systematicky se už léta zabývá česko-německými vztahy. Píše česky i německy a její knihy vycházejí v Německu i u nás.

Z česky publikovaných jmenujme biografii Milena Jesenská (1996), Dopisy Mileny Jesenské (1998), České ženy (2003), pojednání o Kafkově rodině V ohnisku nepokoje. Hermann Kafka a jeho rodina (2003), dva svazky rozhovorů s Němci a Čechy ze Sudet - Odsunuté vzpomínky (1993), Neodsunuté vzpomínky (2001) a dále publikaci o německých odpůrcích nacismu v Československu A zapomenuti vejdeme do dějin (2010). Jako prozaička Alena Wagnerová debutovala novelou Dvojitá kaple (1982 v německém překladu, česky 1991). Věnuje se také publicistice a přispívá do českých a německých periodik.