Tajný život Usámy bin Ládina

Tajný život Usámy bin Ládina. (Ikar)
Tajný život Usámy bin Ládina. (Ikar)

Autor: Nadžwa bin Ládinová, Umar bin Ládin, Sassonová Jean

Svět zná Usámu bin Ládina jako šéfa teroristické sítě, přesto však se ví jen málo o jeho skutečném životě, protože bin Ládin bedlivě střežil veškeré informace o sobě i své rodině. Usámova první manželka a jejich čtvrtý syn prolomili mlčení a odhalili pravdu o soukromí člověka, který má pravděpodobně na svědomí smrt tisíců lidí a nejničivější teroristický útok poslední doby.

K osobě bin Ládina

Usáma bin Ládin, přesněji Usáma bin Muhammad bin Ládin, se narodil 10. března 1957 v Rijádu v Saudské Arábii. Je znám jako člen prominentní saudskoarabské rodiny bin Ládinů a jeden ze zakladatelů teroristické organizace al-Káida.

Usáma bin Ládin je v současnosti na seznamu FBI jako jeden z deseti nejhledanějších uprchlíků, pro spojení s útoky na velvyslanectví v Dar es Salaamu, Keni, Nairobi a Tanzanii ze 7. srpna 1998, které zabily více než 200 lidí. Je také podezírán z podílu na mnoha dalších teroristických útocích po celém světě.

Jako mudžáhid bojoval Usáma bin Ládin s podporou USA proti sovětské invazi do Afghánistánu. Spojené státy jej později obvinily z iniciování a podpory útoků proti americkým občanům, které gradovaly 11. září 2001 útokem na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku.

V prvním rozhovoru pro pákistánské noviny z 28. září 2001 popřel zapletení do útoků i to, že by o nich věděl, a obvinil americkou vládu z podpory Izraele a útisku Palestinců. Ve své první videonahrávce po 11. září ze 7. října 2001 tvrdí, že "Amerika byla zasažena Alláhem v nejzranitelnějším bodě, útokem ničícím, díky Bohu, nejvěhlasnější budovy."

Později publikoval nahrávky, na kterých se k útokům přiznává mnohem otevřeněji. Za útoky z 11.září nebyl oficiálně obviněn. V červenci 2007 vyhlásil senát USA odměnu 50 milionů amerických dolarů za informace vedoucí k jeho dopadení.

Vydáno: srpen 2010

Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 472
Vazba: Vázaný
Formát: 135 × 207 mm

Cena: 324,- / 261,- / 297,-

 

Temné království

Temné království. (Ikar)
Temné království. (Ikar)

Autor: Carmen bin Ládinová

Málokdo měl šanci nahlédnout do soukromí arabských šejků. A už vůbec je tento pohled neobvyklý, když jeho původcem je žena a jde o soukromí tak mocné a "proslulé" rodiny, jakou je klan bin Ládinů. Autorčiny životní osudy zavádí čtenáře do jednoho z nejtajemnějších a nejrepresivnějších království světa, kde panují poměry často zcela nepochopitelné pro moderní západní svět a kde se brání pojmu demokracie, protože se neslučuje s "čistým" životem podle koránu.

Carmen Dufourová se narodila ve Švýcarsku v bohaté persko-švýcarské rodině, studovala na prestižních západních školách a cestovala se svými sestrami po světě. Po matce, která pocházela z perské aristokratické rodiny, zdědila impulzivní povahu a ta ji nakonec vrhla do dobrodružství, které poznamenalo celý její život.

Vdavky do neznáma

Přestože zpočátku váhala a svatbu s pohledným a vzdělaným Jislamem bin Ládinem odkládala, protože arabský svět pro ni nepředstavoval neznámý pojem a tušila všechny nepříjemnosti a problémy, s nimiž by se mohla potkat, nakonec přece jen podlehla naléhání a se sňatkem souhlasila.

Teprve v Saudské Arábii pochopila, kdo jsou vlastně bin Ládinové - bohatá, vážená a mocná rodina, potomci téměř legendárního šejka Muhammada, který měl dvaadvacet manželek, devětadvacet dcer a pětadvacet synů, mezi něž patřil i Jislamův mladší bratr Usáma.

Domácí vězení

Všichni žili buď uvnitř obrovského obytného komplexu v Džiddě, nebo v domcích za městem na sedmém kilometru silnice do Mekky, kde ještě před Muhammadovou smrtí vznikla celá čtvrť stojící osaměle na kraji pouště. Jenom muži mohli přicházet a odcházet podle libosti. Ženy zůstávaly zavřené v domě - a když chtěly jen vyjít do zahrady, musely nejprve uvědomit všechny mužské zaměstnance, aby místo vyklidili.

Svobodný vesmír se tak Carmen scvrkl na jeden a půl akru spálené půdy. Jít někam pěšky nebo řídit auto bylo nemyslitelné, pro ni neexistovaly žádné hotely, divadla, bazény, restaurace, parky ani obchody. Carmen se ocitla za neprodyšnou bariérou, často bojovala se zoufalstvím, beznadějí, bouřila se a hledala cestičky, jak alespoň nepatrně zlepšit podmínky sobě a svým třem dcerám. Čím dál víc na ni však doléhal sešněrovaný život a omezení, s nimiž se musela na každém kroku potýkat, a když se začaly její vztahy s manželem zhoršovat, žila v neustálých obavách, že pokud se s ní Jislam rozvede, přijde o milované děti a zůstane zcela bez prostředků. Tato hrozba ji nakonec přiměla k radikálnímu kroku.

K jádru obsahu knihy

Temná kniha z temné země - životní příběh ženy, která prožila desetiletí skrytá za vysokými zdmi arabského soukromého domu, kam nikdo cizí nepronikne. Věrně odhaluje zákulisí rodiny snad nejhledanějšího teroristy světa, plasticky zachycuje prostředí, z něhož se tak často rodí náboženský fanatismus, a s mrazivou přesvědčivostí ukazuje neslučitelnost myšlení obou kultur.

Vydáno: říjen 2004

Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 200
Vazba: Vázaný
Formát: 130 × 207 mm,

Cena: 199,- / 188,-

 


Přečtěte si:

Nová hrozba od Al-Káidy: „Globální ohnivé koule“

Bin-Ládinův systém financování terorismu odhalen