PERSPEKTIVNÍ MODEL: Robot Seaswarm se může samostatně pohybovat po hladině vody a využívá nového systému čištění a likvidace ropy. (se svolením Senseable City Lab)
PERSPEKTIVNÍ MODEL: Robot Seaswarm se může samostatně pohybovat po hladině vody a využívá nového systému čištění a likvidace ropy. (se svolením Senseable City Lab)

Odpovědí na hledání levnějších a účinnějších metod likvidace případných dalších ropných skvrn by se mohl stát Seaswarm - samostatný sběrač na solární pohon. Prototyp robota údajně pojme množství ropy o dvacetinásobku vlastní hmotnosti.

Seaswarm, pocházející z rukou pracovníků laboratoře MIT's Senseable City Lab, má zabudovaný pohyblivý pás ze savé nanosíťoviny. Speciálně vyvinutá tkanina dokáže odsát ropu z vodní hladiny a poté mastnou tekutinu zpracovat a zlikvidovat. Robot dokáže odstranit velké množství rozlité ropy, jelikož se samostatně pohybuje a může tak pokračovat v čistění oceánu po celé týdny bez přestávky.

Výzkumníci udávají, že 5000 robotů Seaswarm by dokázalo vyčistit plochu o rozloze podobné nedávnému úniku ropy v Mexickém zálivu zhruba za měsíc. Obrovské hejno těchto samostatných a relativně levných strojů fungujících bez přestávky by mohlo nepřetržitě vysávat a likvidovat ropu bez zásahu lidské ruky.

Nabízí se porovnání s osmi stovkami klasických sběračů, které byly použity v létě v Mexickém zálivu. Čističe se musely neustále vracet ke břehu kvůli údržbě a nakonec odstranily jen okolo 3 procent masivní ropné skvrny.

První prototyp Seaswarmu se testoval na začátku měsíce na řece Charles ve východním Massachusetts.

„Představovali jsme si něco, co se bude rolovat jako koberec po vodě a dokonale odstraní všechnu povrchovou ropu," napsal v tiskové zprávě ředitel Senseable City Lab Assaf Biderman.

"Vedlo to k návrhu neobvyklého námořního přístroje: jednoduchý a lehký pás, který se rozvine na povrchu oceánu a přizpůsobí se vlnám," uvedl Biderman.

Největší část robota Seaswarm se skládá právě z 5 metrů dlouhého a 2 metry širokého sběrného pásu. Zbytek tvoří solární panel na přední části, kterým se stroj sám nabíjí. Pohyblivý pás je pokrytý speciální látkou, na jejíž výrobě má zásluhy externí profesor MIT Francesco Stellacci.

Tato tkanina, o níž se již dříve psalo v časopise Nature Nanotechnology, dokáže absorbovat až dvacetinásobek své vlastní váhy v ropě, přičemž odpuzuje vodu. Když se materiál nasákne na maximum, zahřeje se a spálí nasbíranou ropu, a nanolátka může opět nasávat další hmotu.

Výzkumný tým vysvětlil, že jednotky Seaswarm rozpoznají, kde skvrna začíná, a přesunou se nad ní. Ke koordinaci pohybů a zajištění rovnoměrného odstraňování ropy po celé ploše využívají bezdrátové komunikace a GPS.

I když by celou skvrnu mohl zlikvidovat pouze jediný stroj, roboti disponují schopností skupinové spolupráce, která umožňuje několika strojům koordinovaně pracovat dohromady, aby se čištění urychlilo.

Prototyp Seaswarmu je nyní k vidění v Italském pavilonu na benátském Biennale - mezinárodním festivalu umění, hudby a architektury. Letošním tématem je, jak nanotechnologie ovlivní náš život v roce 2050.

Article in English