Ústřice - USA. Vědci v měkkýších a půdě obklopující Mexický záliv objevili značné množství znečišťujících látek. (Simon Law/ flickr.com)
Ústřice - USA. Vědci v měkkýších a půdě obklopující Mexický záliv objevili značné množství znečišťujících látek. (Simon Law/ flickr.com)
Při běžném ohledání se zdálo všechno v pořádku. Ropa nebyla vidět ani cítit. Jenže laboratorní testy půdy a ústřic prokázaly, že úroveň kontaminace bije na poplach.

„Nevšimli jsme si ničeho neobvyklého. Právě to nás pak znepokojilo, když jsme dostali zpátky výsledky," řekl správce dolního toku Mississippi Paul Orr z Water Keeper Aliance.

Orr odjel s výzkumným týmem navštívit několik oblastí Mexického zálivu a odebral zde vzorky půdy, rostlin a mořských živočichů. Doposud mají výsledky ze dvou míst, na zbytek stále čekají. „Když se k nám dostala ta čísla, byl jsem dost překvapený, že jsou tak vysoká," řekl Orr.

Výzkumný tým v zálivu hledal mnohojaderné aromatické uhlovodíky (PAH) - karcinogenní látky z ropné skvrny uniklé z plošiny Deepwater Horizont společnosti British Petroleum. Protože tyto uhlovodíky nesou určité specifické znaky, za původce těchto látek může být s jistotou označena právě BP.

„Nalezli jsme ji ve velkém množství v usazeninách půdy a také v rostlinách a organismech - v ústřicích a některých krabech," nastiňuje Wilma Subraová, chemička a držitelka ceny MacArthur Award, která testy prováděla.

Subraová říká, že kromě aromatických uhlovodíků byly nalezeny i další znečišťující látky, a to „se nebavíme o miliontinách nebo miliardtinách. Nacházely se tam v dost podstatných koncentracích. Kdybyste museli testovat, jestli je ta oblast vhodná k pěstitelství, zjistili byste, že takové koncentrace jsou daleko za hranicí, o níž byste i jen uvažovali".

Vědci nyní čekají na výsledky testů ryb a krevet. Mezi členy týmu se nacházejí příslušníci organizací Gulf oil Disaster Recovery, Water Keeper Alliance a Louisiana Environmental Action Network.

Mnoho konkrétních lokací se vyšetřovalo na základě tipů od místních rybářů, kteří ve své domácí oblasti cítili či viděli ropu.

Některé úseky Mississippi se minulý měsíc znovu otevřely pro komerční rybolov. Komisařka FDA Margaret Hamburgová vydala 2. srpna zprávu, ve které píše: „Věříme, že byly podniknuty všechny příslušné kroky k zajištění nezávadnosti mořských plodů lovených v těchto vodách, a že milovníci mořských plodů z Mexického zálivu po celé zemi můžou s klidným srdcem jíst a vychutnávat si ryby a krevety z této oblasti."

Na základě svých posledních zjištění se Subraová obává, že se stále mohou vyskytnout problémy. „Očividně netestují ani zdaleka tolik organismů, kolik bychom si přáli, a zjevně nedělají testy ve všech těch oblastech, kde my nacházíme pozůstatky ropy," okomentovala situaci.

V některých lokalitách byly rostliny stále pokryty vrstvou ropy a půda se dosud leskla. Chemička se Velké Epoše svěřila s nadějí, že její závěry povedou k dalším studiím, zda-li jsou mořské plody z Mexického zálivu nezávadné. Někde je situace stále katastrofální - existuje zde například malý ostrov, který je celý pokrytý mrtvými či umírajícími ptáky.

„V co my doufáme, je, že regulační organizace se na tato místa vydají a provedou dodatečné vzorkování, aby určily rozsah kontaminace," řekla Subraová.

Podobná přání mají i rybáři. „Zatímco státní a federální úředníci pokračují v otevírání vod v zálivu k rybaření, znovu musíme poukázat na to, že byl ‚čistý vzduch‘ vyhlášen příliš brzy," napsal v tiskové zprávě Start Smith, který reprezentuje rybářský spolek United Commercial Fishermen's Association.


Nálezy Subraové a jejího týmu jsou veřejnosti k dispozici na internetových stránkách Boston Chemical Data, kde jsou k nalezení kompletní data včetně map lokalit se zjištěnou kontaminací.

Chemička v minulosti vydala několik podobných studií, které popohnaly úřady k vyšetřování problematických míst. Po hurikánech Katrina a Rita provedla testy půdy od Alabamy po Texas a zjistila, že působení větru rozvířilo kontaminované usazeniny a pokrylo jimi zem.

Zatímco výzkumy v Mexickém zálivu pokračují, Subraová říká, že dalším krokem je změřit dlouhodobé následky a jak úroveň znečištění kolísá s uplynulým časem. Společně s Paulem Orrem a zbytkem týmu se vrací zpět do kontaminovaných oblastí, kde se chystá k dalšímu vzorkování.

Article in English