Stopem kolem světa. (NTD Television)
Stopem kolem světa - Konstantin Žuravlev. (NTD Television)

18. června si Konstantin Žuravlev připravil batoh a ze svého rodného města Tomsk se vydal stopem na cestu kolem světa.

Ještě před dvěma lety byl jeho život úplně obyčejný - domov a práce. Ale rostoucí touha po svobodě mu nedala spát. V létě 2008 ukončil své zaměstnání jako počítačový programátor a poprvé se vydal stopovat.

Stopař Konstantin Žuravlev říká: "Ukázalo se, že život před cestou je jedna věc, ale cestování je úplně jiný, senzační a nádherný život."

Ihned po svém návratu se Konstantin rozhodl, že půjde stopovat znovu, ovšem tentokrát kolem světa. Konstantin to považuje za nejvyšší projev svobody.

"Jdete, kam se vám zachce, postavíte stan, kde chcete, jíte si, kdy chcete a co chcete, fotíte, kocháte se, žijete," říká Žuravlev.

Tento způsob cestování ho roku 2008 přivedl do Ruska, na Ukrajinu, Krym a později i do Karpat.

Jeho plán cesty kolem světa vede přes Evropu, Afriku, obě Ameriky, Austrálii a Asii - projede tak více než 50 zemí. A všude, kam dorazí, chce Konstantin nejenom vyprávět lidem o své rodné Sibiři, ale také se seznámit s odlišnými kulturami. A co je nejdůležitější, chce pomoci různým národům porozumět lidství, které je jim všem společné.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice NTD Television

 

Stopem kolem světa. (NTD Television)
Stopem kolem světa. (NTD Television)

"Aby lidé nedělali rozdíly mezi kamarádem a cizincem, neseparovali se náboženstvím, národností, společenským postavením, kdo je bohatší a kdo chudší. Člověk je součástí přírody a lidé by rozhodně měli žít v harmonii," soudí Žuravlev.

Tento mladý cestovatel má pro svoje putování vysoké ambice. "Osobní rozvoj, mysl, tělo, duše, znát svět, poznat nějakou tu moudrost, fotografování, svoboda, kamkoli jdete, a nic vás nezadrží."

Konstantin se chystá za 777 dnů zcestovat přibližně 140 tisíc kilometrů, čtyřikrát překročit rovník a dvakrát polární kruh. Nebojí se žádných těžkostí, jež na něj čekají, a když mu dojdou peníze, klidně přežije o chlebu a vodě.

"Člověk si před sebou staví zdi. Někdy od těch zdí couvne, někdy se je pokouší překonat. Jde o to, že tyto zdi by se vůbec neměly stavět. V životě není nic těžkého, nic není obtížné. Mělo by se to brát v klidu a s lehkým srdcem. Nejdůležitější je důvěřovat životu," míní Konstantin Žuravlev. 

Mladý Sibiřan si s sebou bere jen ty největší nezbytnosti: stan, laptop a fotoaparát. Fotografování považuje za nedílnou součást cesty, která mu pomůže dozvědět se něco o světě a o sobě. Konstantin zaznamenává své zkušenosti z cest na blozích, které píše během krátkých přestávek. "V roce 2008 jsem si psal deník čistě pro sebe a psal jsem jej ručně. Pak jsem si uvědomil, že o to, co dělám, se zajímá hodně lidí a chtějí vědět, jak to všechno skončí."

Na blogu můžete najít poslední zprávy o jeho cestě. Přátelé Konstantina vždy podporovali a dokonce s ním plánovali jeho trasy. Konstantinova přítelkyně Darja Obrazcova říká: "Má v sobě pozitivní energii. Když říká „tak já pojedu touto trasou", záblesk v jeho očích vás rozhodně inspiruje. Díky takovýmto lidem chceme cestovat o moc víc a věříme, že je to možné."

A i když Konstantin musí za dva roky zcestovat pět kontinentů, věří, že jeho cesta bude určitě úspěšná. Jeho krajané očekávají, že se do Tomsku vrátí 3. srpna 2012, tedy v den svých narozenin.