Průzkum odhalil, že šedé příjmy městské populace činily v roce 2008 - 9,26 trilionů yuanů (téměř 26 trilionů Kč), což je ekvivalent přibližně třiceti procent čínského HDP z daného roku. (FAB O LENS/ Flickr.com)
Průzkum odhalil, že šedé příjmy městské populace činily v roce 2008 - 9,26 trilionů yuanů (téměř 26 trilionů Kč), což je ekvivalent přibližně třiceti procent čínského HDP z daného roku. (FAB O LENS/ Flickr.com)

Přední ekonomové nedávno oznámili, že čínská šedá ekonomika neboli příjmy získané neoficiálními podnikatelskými praktikami a z pochybných a často nelegálních zdrojů by mohla představovat až třicet procent HDP země.

Wang Xiaolu, místoředitel Národního ekonomického ústavu pro výzkum v Pekingu, a jeho tým publikovali začátkem července výzkum o šedé ekonomice v Číně, který ukazuje, že nečisté příjmy horních dvaceti procent občanů tvoří více než osmdesát procent celkových „šedých příjmů" v Číně.

Průzkum odhalil, že šedé příjmy městské populace (které nejsou zahrnuty v žádné oficiální statistice) činily v roce 2008 9,26 trilionů yuanů (téměř 26 trilionů Kč), což je ekvivalent přibližně třiceti procent čínského HDP z daného roku.

Wang a jeho tým také zjistili, že hlášené roční platy funkcionářů Komunistické strany Číny (KS Číny) nejsou nijak vysoké, ale suma jejich šedých příjmů může být daleko větší. Tyto nekalé výdělky samozřejmě nepodléhají daním a mohou pocházet z různých zdrojů, např. úplatky, zpronevěra veřejných fondů, laskavosti od podniků apod.

 

Citlivé místo režimu

Odborníci mají za to, že tento průlomový výzkum se dotkl citlivého místa KS Číny. Státní statistické úřady minulý měsíc publikovaly tři články, ve kterých (velmi nezvykle) zaujaly jasné stanovisko vůči zveřejněným datům, které se snažili vyvrátit.

První zprávu o šedé ekonomice vydal Wangův tým roku 2007, kdy podle nich činil šedý příjem v roce 2005 4,85 trilionu yuanů. Tentokrát ekonom vzorky svého průzkumu rozšířil a objevil, že za poslední tři roky rostla šedá ekonomika v Číně rychleji než její HDP.

To může být výsledkem stále rostoucí nerovnosti v příjmech - šedé příjmy se přičítají jen bohatým jedincům a vládním úředníkům.

V porovnání s tím se zdá, že průměrný příjem pracující třídy se snižuje. V březnu Čínská národní federace odborů zveřejnila vyšetřovací zprávu, která uvádí, že více než dvaceti procentům čínských zaměstnanců nebyla za posledních pět let zvýšena mzda.

 

Význam šedé ekonomiky

„Majetková propast, směna peněz za moc, inflace, vážné nesrovnalosti v cenách bydlení a příjmů, to vše zažila většina lidí žijících v Číně a těch, kdo mají určitý stupeň pochopení Číny," řekl rádiu VOA Dr. Ding Xueliang, profesor Hongkongské vysoké školy humanitních a společenských věd, který dělá výzkum na stejném akademickém poli.

Ding uvedl, že Wang použil moderní společenské vědy k shromáždění vzorků průzkumu z velké populace. Vzorky statisticky zachytily pocity běžných lidí ohledně nerovnoměrného rozdělení bohatství a šedých příjmů.

Hongkongský profesor se domnívá, že Wangův výzkum byl nezávislý a nespoléhal na statistické údaje čínských úřadů. Skutečnost, že Národní statistický úřad publikoval několik kritických článků o Wangově práci, je zřejmě znamením, že výsledky by mohly být důležité.

Lidé v Číně, vědečtí výzkumní pracovníci v Číně, včetně mnoha vládních funkcionářů, ti všichni ví, že čínské statistiky jsou jedny z nejnespolehlivějších statistik na světě," poznamenal Ding.

Article in English