Casanova. (H.Smejkalova/ laterna.cz)
Casanova. (H.Smejkalova/ laterna.cz)

Scénář a režie: Juraj Jakubisko

Scénografie: Josef Svoboda
Choreografie: Jean-Pierre Aviotte

Hudba: Zdenek Merta
Kostýmy: Jarmila Konečná
Kamera: Petr Čepický

 

„Casanova je ve světě zobrazován jako takzvaný velký milovník - zde je spíše zajatcem vášní, jenž odchází ze života tunelem marnosti."

 

Jak autoři naznačují, je tato inscenace, dramatický balet, inspirována skutečnými osudy proslulého dobrodruha a diplomata Giacoma Casanovy a vznikala pod režijním vedením Juraje Jakubiska (Báthory).

Příběhová linie se vine skrze řadu Casanovových milostných eskapád a odhaluje divákovi několik morálních protikladů. Hrdina musí učinit rozhodnutí, tváří v tvář výzvám, před které jej osud několikrát postaví.

Od první lásky a morálních závazků jej odtahuje touha a slast, a když mu osud udělí trest a ukáže cestu zpět, na níž by dokázal napravit svoje předchozí chyby, bude schopen se ještě vrátit? To je jedna z dějových situací, při nichž mohou diváci zvažovat hodnotu věrnosti a morálky tváří v tvář pokušení a oddávání se dočasným touhám.

 

 

Nezůstává na povrchu

Casanova. (H.Smejkalova/ laterna.cz)
Casanova. (H.Smejkalova/ laterna.cz)

Příběh mě příjemně překvapil svojí morální hloubkou a velikostí rozpětí mezi vzdálenými protipóly odlišných osudů. Autoři staví proti sobě víru v duchovní a morální závazky člověka vůči bohu a společnosti, a na druhé straně se nebojí odhalit vývoj lásky od prvotního vzplanutí až k bezuzdnému sexuálnímu veselí.

Možnost pozorování různých protikladů je pro diváka živnou půdou k zamyšlení, a pokud ho neunaví nekonečné Casanovovy románky a sexuální hrátky, určitě jej překvapí jeho neodvratný konec.

Hodnocení:

 

Zajímavosti

Autorem choreografie je Jean-Pierre Aviotte, který byl po několik let šéfem baletního souboru Laterny magiky. Po taneční stránce se představení nese v duchu neoklasiky bez špiček, se sborovými výstupy, soubojovou scénou i milostnými duety. Ústřední duet podbarvuje část Koncertu E-dur od Johanna Sebastiana Bacha. Autorem hudby k představení je skladatel Zdeněk Merta.

 

Na představení tančili:

Angelika: Zuzana Herényiová
Casanova: Alexandr Volný
Bettina a Coralina: Eva Zápotocká
Lucia: Lucie jansová
Generál: Petr Münch

Hodnocení:

 

Recenze dalších představení Laterny magiky:

Divadelní recenze: Kouzelný cirkus – odolejte trikům a nástrahám tajemného kouzelníka

Divadelní recenze: Legendy magické Prahy - zajímavá novinka Laterny magiky

Divadelní recenze: Rendez-vous – výlet do tajných zákoutí lidské mysli 

Divadelní recenze: Cocktail 008 – výběr toho nejlepšího z Laterny magiky

Divadelní recenze: Antikódy v Laterně magice si mohli vyzkoušet diváci

Divadlo: Vidím nevidím - režisérka Maria Procházková poprvé na divadelních prknech