Modro-zelené řasy zamořily v srpnu jezero Taihu. (Wu Lihong/Velká Epocha)
Modro-zelené řasy zamořily v srpnu jezero Taihu. (Wu Lihong/Velká Epocha)

Ani tříletý trest odnětí svobody neodradil ekologického aktivistu Wu Lihonga od toho, aby dal najevo své znepokojení nad znečištěním třetího největšího čínského sladkovodního jezera.

Nejnovější obavy se týkají řas v jezeře Taihu (čti Tchaj-chu, pozn. red.) pocházející z neuzavřených kanalizací a odpadních vod z továren. Obzvláště silné bylo znečištění počátkem července.

Wu Lihong (čti Wu Li-chung, pozn. red.), jenž byl v minulosti nominován mezi top 10 čínských ekologů, u jezera Taihu vyrostl. Pro svá otevřená prohlášení týkající se znečištění jezera byl v roce 2007 zatčen.

Policie tvrdila, že se pokoušel vydírat místní podniky, a odsoudila jej ke třem letům vězení. Tresty podobného ražení jsou lidmi zvenčí obvykle považovány za akt pomsty ze strany místních úředníků. Wu byl propuštěn 12. dubna tohoto roku.

V telefonickém rozhovoru s Velkou Epochou enviromentalista řekl, že konec (znečištění) je v nedohlednu". Místní podniky, které za celou situaci mohou, věc ignorují. Když si Wu do oblasti přivedl novináře, nezbyla tam už ani cedule, řekl.

Jeden z jeho přátel nahrál na internet fotky řas kontaminujících jezero, ty ale byly brzy na to odstraněny. „Úřady tento druh zveřejňování zakázaly. Dělal jsem interview pro CCTV (čínská státní televize), reportér mi ale řekl, že mu ho jeho nadřízený zakázal odvysílat."

Dodal, že masová znečištění nedávno zjištěná v Fujianu, jezeře Taihu, v Dalianu a dalších oblastech nejsou náhodná. Tyto ekologické katastrofy ukazují, že čínská byrokracie selhala ve své roli dozorce a regulátora. Wu říká: „Taihuská pánev při ústí Jang-c'-tiang je nejvíce rozvinutou průmyslovou oblastí Číny. Podniky v oblasti jsou finančně schopny znečišťování potlačit, ale místní orgány raději utrácejí peníze na drobné kosmetické úpravy."

Wu byl překvapen tím, jak moc se jeho domov změnil, zatímco seděl za mřížemi. „Všechny domy v mém rodném městě Zhoutie byly vymalovány a kolem jezera byly vysázeny stromy. Úředníci jen kosmeticky vylepšili obraz města. Jen natření domků stálo 39 milionů juanů (asi 111 milionů Kč)."

Bylo by skvělé, kdyby byly peníze raději využity k instalaci zařízení, která by pomohla předcházet znečišťování ze zdejších závodů. Místo toho však bylo 200 miliard juanů (asi 570 miliard Kč) určených k odstranění následků znečištění jezera Taihu promrháno na úplně jiné věci."

Na znečištění doplácejí zejména místní obyvatelé. „Ve městě Zhoutie například před třemi lety zemřelo v jedné z městských nemocnic na rakovinu jater, plic a jícnu více než 200 lidí. Počet těchto onemocnění od roku 2007 vzrostl."

Řasy ohrožují jezero Taihu od roku 2007. Přemnožení modro-zelených řas způsobilo v roce 2007 kontaminaci pitné vody pro okolní obyvatele a vedlo k následné panice, kdy lidé jezdili nakupovat vodu do Wuxi, hlavního města oblasti.

Jezero Taihu je turistická atrakce známá pro svoji scenérii, zahrnuje oblast 2,42 tisíc km2 a 400 km pobřeží. Taihu je pověstné svým rybářským průmyslem. V hustě osídlené oblasti je také zdrojem vody, a to i přes zhoršující se znečištění pocházející z odpadních vod vypouštěných z továren.

Třicet čtyři miliony lidí je na jezeře závislých a představuje pro ně živobytí.

Article in English