Kryštof Kolumbus a tajemství zvonu ze Santa María
Kryštof Kolumbus a tajemství zvonu ze Santa María

Kryštof Kolumbus je známý italský mořeplavec narozený v Janově 1451, jenž je považován za novodobého objevitele Ameriky.

Obecně je známa zejména etapa jeho života, v níž podnikl plavbu k neznámým břehům Ameriky. Nyní však přicházejí spisovatelé Ruggero Marino a Roberto Mazzara s publikací nazvanou Kryštof Kolumbus a tajemství zvonu ze Santa María, která obsahuje stovky archivních materiálů i nově pořízených fotografií.

Autoři se pokouší sestavit tajuplnou skládanku života Kryštofa Kolumba, z mnoha různých kousků faktů a dobových i historických informací. Kniha má čtenáře seznámit jak s Kolumbovými slavnými výpravami, tak s těmi neúspěšnými, při nichž ztratil mnoho lodí, čelil uragánům a kdy mu jeho vlastní námořníci usilovali o život.

Se zájmem pro detaily všedního dne a na cestě odhalení člověka stojícího za historickou postavou autoři vyzkoumali, co Kolumbus rád jedl, jak se oblékal, jakou měl rád literaturu a jak vypadala jeho domácnost.

V knize se dozvíme, proč se stal námořníkem, jestli je pravda, že se pokoušel o vzpouru proti vlastnímu králi a královně, zda bránil katolizaci domorodců v Novém světě a proč byl deportován zpět do Španělska v řetězech.

Kolumbova výprava

Kolumbus získal po sedmi letech vyjednávání pro svoje mořeplavecké plány kastilskou královnu Isabelu a jejího chotě aragonského krále Ferdinanda. Od královského páru získal dvě malé karavely jménem Pinta a Niňa a jednu zásobovací loď jménem Santa Maria.

S těmito třemi loděmi a s posádkou asi 90 mužů se dne 3. srpna 1492 vydal na cestu, kdy po  dlouhé a velice náročné plavbě přistál dne 12. října 1492 u ostrova, kterému dal jméno „San Salvador". Ačkoliv šlo o současné Bahamy, Kolumbus se domníval, že přistál v Indii, ale jak se později ukázalo, doplul k novému a tehdejší Evropě neznámému kontinentu.

Autoři: Ruggero Marino a Roberto Mazzara

Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 224
Datum vydání: říjen 2010
Vazba: vázaná

Cena: 699,- Kč

Knihu můžete zakoupit zde