20100901_obama
Iránec sleduje projev Baracka Obamy, 1. září, 2010 (AP/SITA)
Washington, 1. září - Americký prezident Barack Obama dnes oznámil konec bojových operací americké armády v Iráku. „Operace Irácká svoboda skončila a irácký lid má od teď hlavní odpovědnost za bezpečnost ve své zemi," oznámil v 18minutovém vyhlášení Obama.

 

Irácký premiér al-Málikí potvrdil, že udržet pořádek v zemi si Irák dokáže: „Mohu vás ubezpečit, že irácké bezpečnostní síly jsou schopné převzít plnou odpovědnost,“ uvedl al-Málikí.

Odchodem amerických vojsk z Iráku splnil Obama předvolební slib. Válka v Iráku byla podle něj chybou. Spojené státy na Irák zaútočily kvůli údajnému napojení prezidenta Saddáma Husajna na al-Káidu a jeho nebezpečnému zbrojnímu programu. Ani jedno se však neprokázalo.

Obama si je vědom, že ústup Američanů neznamená, vzhledem k tamějším extrémistům, ukončení násilností v Iráku. Irák je navíc od březnových voleb, kde se dvě nejsilnější politické strany nedokáží dohodnout na povolebním uspořádání v zemi, stále bez vlády. Obama tedy obě strany vyzval, aby utvořily společnou vládu.

Jako jeden z důvodů stáhnutí americké armády z Iráku Obama zmínil vysokou investovanou částku americké vlády do války. Američané by se podle něj měli koncentrovat také na řešení své ekonomické situace. Připomněl však také úlohu USA jako světové policie.

„S někdejšími nepřáteli dnes žijeme v míru a našimi potenciálními partnery jsou nové demokracie...Ve středu začne nové úsilí o mír na Blízkém Východě. Miliardy mladých lidí se chtějí vymanit z okovů chudoby a konfliktů. USA jako vůdce svobodného světa bude muset dělat víc než jen porážet na bojištích ty, kdo nabízejí nenávist a destrukci, bude také muset vést ty, kdo chtějí společně pracovat na šíření svobody a příležitostí pro všechny lidi," sdělil americký prezident.

Počet amerických vojáků v Iráku tento týden klesl pod hranici 50 000. Zemi tak opustilo téměř 100.000 amerických vojáků. Vojáci, kteří v zemi zůstanou, budou do konce roku 2011 plnit už jen převážně podpůrné úlohy. V Iráku zahynulo podle údajů americké armády téměř 4 500 amerických vojáků. Údaje, kolik bylo obětí na straně Iráčanů, se liší. Čísla se pohybují okolo 100 000 obětí.

Podle Obamy, stejně jako Irák, jednou Američané opustí i Afghánistán. Válka v něm není podle něj v zájmu nikoho, Spojené státy to dělají jen v zájmu zachování světové bezpečnosti. Obama neslíbil žádné termíny, do kdy by se měli z Afghánistánu stáhnout. Potvrdil však, že od července 2011 začnou Američané postupně přesouvat odpovědnost na samotné Afghánce. Vše bude podle něj záviset na vývoji situace.