Výstava Šangri-la - cesta do mystického světa pod Himalájemi
Jeden z mnoha chrámů, kde bylo možné vevnitř spočinout a rozjímat v klidu a užít si tu zvláštní atmosféru klidu a pokoje. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha) Fotogalerie

Výprava do čtyř zemí dálné Asie, návštěva buddhistických a hinduistických chrámů, výprava na Mt. Everest, živá i neživá zvířata v džungli nebo procházka rušnou indickou tržnicí - to vše a mnohem více nabízí unikátní výstava Šangri-la, která od května do konce listopadu probíhá v brněnském obchodním centru Olympia.

Na více než pěti stech metrech čtverečních na návštěvníky dýchne úplně jiný svět, nepoznaný, tajemně mystický a neuvěřitelně barevný, svět bájného údolí Šangri-la, které leží podle starých legend a pověstí, ukryto někde hluboko v Himalájích...

 

Jiný kraj, jiný mrav

Výstava, jejíž instalace trvala takřka dva měsíce, je počinem brněnského cestovatele a dobrodruha Rudolfa Švaříčka a jeho přátel. Pořadatelé výstavy na svých cestách shromáždili více než tisíc originálních exponátů, téměř dokonalých replik a desítek fotografií a filmových projekcí a připravili tak unikátní přehlídku, která nahlíží do tajemného světa Indie, Tibetu, Bhútánu a Nepálu.

Kromě tváří lidí tam žijících, hosté mohou propadnout klidu a meditacím přímo v buddhistickém ašramu, zatočit si modlitebním mlýnkem nebo vstoupit do pomyslného pekla, které zde působí hluboce mystickým dojmem.

 

Na vlastní kůži...

Pohled do džungle, kde uvidíte tygra, ale i líheň motýlů, ale i orchideje, kávovníky nebo banánovníky
Pohled do džungle, kde uvidíte tygra, ale i líheň motýlů, ale i orchideje, kávovníky nebo banánovníky. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)

Návštěvníci mají tak jedinečnou šanci se alespoň pocitově a exteriérově přenést do nepoznaných končin a vlastní kůži zažít atmosféru těchto krajin. V několika místnostech uvidí návštěvník tamní faunu a flóru, a klidně se může pustit na vrchol nejvyšší hory světa. Film z české expedice umístěný ve stanu dovede vskutku zájemce přenést až do základního tábora. Po sestupu z vrcholu dolů se může host vypravit do ledové jeskyně, kde na vlastní kůži ucítí chlad sněhu, prudký horský vítr, který šlehá do tváře a ze sněhové vrstvy trčí rampouchy a pozůstatky umrzlého horolezce.

Prostě mrazivý pocit končí až po vystoupení z chladných stěn. Aby toho nebylo tak málo, návštěvníci po chrámech a klášterech mohou zažít pohřební obřad spalováním přímo na břehu Gangy, kde nerušeně plavou ryby. Kdo chce relaxovat, může se zasnít v písečných dunách nomádského stanu pod rozpáleným sluncem. Mrazivé záběry vpádu armády ČLR do Tibetu ilustruje film kameramana Síse...

V samotném závěru výstavy Šangri-la je čajovna a unavení poutníci mohou ochutnat některé pokrmy z dalekých krajů nebo zakoupit knihy a publikace z cest Rudolfa Švaříčka a jeho přátel. Po bratislavské premiéře tak výstava zavítala do ČR, kde snad nabídne zamyšlení a jiný úhel pohledu na jiné kultury i nás samotné.

Fotogalerie - Výstava Šangri-la - cesta do mystického světa pod Himalájemi