Aerogenerator x od firmy Wind Power.  (screenshot/ windpover.ltd.uk)
Aerogenerator x od firmy Wind Power. (screenshot/ windpover.ltd.uk)

Inženýři z Velké Británie, USA a Norska soupeří ve snaze přijít s nejlepším designem a postavit vrchol větrné technologie - obří 10 megawattovou větrnou turbínu na moři, která by měla být dvakrát větší a silnější než všechny turbíny dosud postavené.

Britská firma Wind Power Ltd. v pondělí představila revoluční design, který má kopírovat otáčející se list javoru. Stroj, který má rotovat kolem své osy, nese název Aerogenerátor a má mít rozpětí 275 metrů a výšku 144 metrů. První turbíny by měly být postaveny v letech 2013 - 2014 a měly by jim předcházet dva roky testování.

Na vývoji Aerogenerátoru spolupracovalo pod hlavičkou projektu NOVA několik firem, institucí, designérů a inženýrů. Projekt NOVA je podporován významými společnostmi jako EON, BP, Rolls-Royce nebo Shell.

Boj o to, kdo přijde s prvním funčním designem, není zdaleka jen věcí prestiže. Jde především o multimiliardový byznys, protože ten, kdo bude první, získá dominantu na trhu a klíč k celosvětovým zakázkám.

 Video společnosti Wind Power - otáčení generátoru

Studie generátoru el. energie od firmy Wind Power. (windpover.ltd.uk)
Studie generátoru el. energie od firmy Wind Power. (windpover.ltd.uk)

Britům dýchají na záda Američané s projektem Britannia, 10 megawattovou větrnou elektrárnou, která by se měla stavět na moři u severovýchodní Anglie. Elektrárna se má skládat z mnoha větrných turbín standardního designu, ovšem mnohem větších. Tyto kolosy mají být uchyceny ke dnu moře a tyčit se nad vlnami úctyhodných 180 metrů.

Pokud se projekt prokáže technicky a finančně proveditelný, každý turbína by mohla vyrobit dost elektřiny pro pět až deset tisíc domů, napsal britský deník The Guardian.

Další nadějný projekt je od norské firmy Sway, která přišla se systémem větrných turbín, plujících na hladině. Turbíny mají v dolní části zátěž a k mořskému dnu jsou uchyceny kotvou. Otočný čep zajistí, že se turbína bude vždy otáčet po větru.

Theo Bird z Wind Power Ltd uvedl, že zatímco moře je pro větrnou energii ideální, je to zároveň i extrémně drsné prostředí. Stavba a údržba takovýchto kolosů bude také vyžadovat značné finanční zdroje. Aby se náklady vrátily, je u takovýchto projektů třeba přemýšlet ve velkém.

Největší větrné turbíny mají v současnosti kolem 3 MW. Uhelná elektrárna má zpravidla výkon v gigawattech nebo tisíci megawatech, takže by se musely postavit stovky nově plánovaných obřích turbín, aby se mohly s uhelnou elektrárnou porovnávat.

Trend už je nicméně nastaven a vůle ze strany evropských států zvýšit podíl obnovitelné energie žene vývoj dopředu a s ním bude také růst trh pro obří větrné technologie. Prototypy všechny tří uvedených designů by měly být hotovy do tří let.