Po návštěvě Iránu evropský Výbor pro leteckou bezpečnost jednohlasně podpořil rozšíření omezení vůči tamní letecké společnosti Iran Air. (Ilustr. foto: Usuario:Barcex/Wikimedia)
Po návštěvě Iránu evropský Výbor pro leteckou bezpečnost jednohlasně podpořil rozšíření omezení vůči tamní letecké společnosti Iran Air. (Ilustr. foto: Usuario:Barcex/Wikimedia)

Celkem 278 aerolinek dostalo díky přísným evropským předpisům o letecké bezpečnosti zákaz používat evropský vzdušný prostor. V úterý přibyla do seznamu další letecká společnost, Blue Wing Airlines ze Surinamu, a byla rozšířena omezení vůči íránské Iran Air.

Aerolinky jako např. Ariana Afgan Airlines z Afgánistánu, všechny letecké společnosti z Konga, Súdánu nebo Zambie, Siem Reap Airways International z Kambodže a všechny filipínské aerolinky jsou z evropského vzdušného prostoru vykázány.

„Nemůžeme si dovolit slevit na bezpečnosti letectví. Pokud máme důkaz, že letecký přepravce neoperuje bezpečně nebo když regulátoři selžou ve svých závazcích při vynucování bezpečnostních standardů, musíme jednat, abychom zaručili bezpečnou oblohu pro naše občany, když cestují," uvedl v tiskovém prohlášení Siim Kallas, místopředseda Evropské komise zodpovědný za dopravu.

Letecké společnosti Blue Wing Airlines byl zákaz vydán po sérii nehod a nedostatků, které se podle komise při inspekcích jejích letadel zjistily.

V květnu tohoto roku se letadlo Blue Wing AN-28 zřítilo do zalesněné oblasti východního Surinamu při vnitrostátním letu z Dodo Holo a Paramaribo. Jak posádka, tak všech šest pasažérů při této již třetí nehodě letadel Blue Wing zahynulo.

Další rozšíření výkonných restrikcí vůči Iránu bylo jednohlasně podpořeno Výborem pro leteckou bezpečnost poté, co zemi letos navštívili. Z evropského prostoru byly vykázány všechny stroje Iran Air typu Airbus A-320, Boeing B-727 a B-747. Zbylá letadla z Íránu, která mají do EU povolení létat, budou bedlivě pozorována.

Ze seznamu byly ale také odstraněny dvě indonéské společnosti, Metro Batavia a Indonesia Air Asia, i když většina leteckých přepravců z této asijské země je stále z evropského vzdušného prostoru vykázána.

Article in English