Senátor USA Chris Dodd, předseda Finančního výboru Senátu (Senate Banking Committee). (Foto: SEIU Walk a Day in My Shoes 2008/Wikipedia.org)
Senátor USA Chris Dodd, předseda Finančního výboru Senátu (Senate Banking Committee). (Foto: SEIU Walk a Day in My Shoes 2008/Wikipedia.org)

Vedoucí představitelé Sněmovny reprezentantů a Senátu USA přišli minulý pátek ráno s legislativním návrhem, který by mohl představovat nejdrastičtější americkou finanční reformu od dob Velké hospodářské krize.

Návrhu ve středu prošel ve Sněmovně reprezentantů, a zdali si získá potřebných 60 senátorů, aby se vyhnul obstrukcím v Kongresu, by se mělo ukázat při hlasování 12. července. Poté by jej dostal na stůl prezident Obama. Zákon o 2 300 stranách zavádí nová regulační pravidla pro dohled nad finančním systémem, vytváří nový systém ochrany spotřebitele, a předkládá řadu pravidel, od způsobu obchodování s deriváty cenných papírů až po výši poplatků, které si budou moci účtovat poskytovatelé kreditních karet.

Až do 28. června bylo největší překážkou schválení zákona kontroverzní pravidlo, jež zakazovalo bankám participovat na derivátových operacích na trhu, jež jsou tradičně pro banky na Wall Street ohromným zdrojem příjmů.

„Po mohutné debatě jsme dali dohromady silný zákon o reformě Wall Streetu, který zásadně změní způsob, jakým je náš sektor finančních služeb regulován," řekl v prohlášení vydaném jeho kanceláří senátor Chris Dodd, předseda Finančního výboru Senátu (Senate Banking Committee), po jednáních minulý pátek.

„Podařilo se nám stvořit úřad, který zajistí, aby američtí spotřebitelé získávali jasné a přesné informace, které potřebují k opatřování hypoték, kreditních karet a dalších finančních produktů, a který je ochrání před skrytými poplatky, podezřelými smluvními podmínkami a klamavými praktikami."

Podle AP řekl prezident Obama před odletem na setkání G-20 v Torontu, že návrh zákona „požene Wall Street k zodpovědnosti". Obama již dříve uvedl, že reformu Wall Street považuje ve svém funkčním období za jeden z nejvýznamnějších úkolů.

Čtěte více...


Nový dohled

Návrh zákona počítá se zavedením nového úřadu v rámci Federálních rezerv - Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů (the Bureau of Consumer Financial Protection ) - ten bude dohlížet na finančně-spotřebitelské produkty, jako jsou kreditní karty, hypotéky a úvěry. Úřad má dohlížet také na další typy osobních půjček, jako je inkasování šeků a osobní překlenovací úvěry.

Jednu z mála výjimek tvoří autopůjčovny, za které se postavily některé skupiny spotřebitelů, a dohledu tedy podrobeny nebudou.

„Některá ustanovení nás ale nadále znepokojují. Obchodníci s automobily, se kterými se táhne, že při půjčování hojně používají nekalé, klamavé praktiky, zejména na lidi s odlišnou barvou pleti a na vojenský personál, ti z dohledu nového úřadu pro ochranu spotřebitelů vyjmuti být neměli," uvádí v prohlášení Michael D. Calhoun z Centra pro odpovědné půjčování (Center for Responsible Lending).

Nový úřad chce zejména zamezit nezodpovědnému půjčování, které podle některých odborníků zapříčinilo krizi subprime hypoték a následně pak globální finanční krizi.

Zkrocení ratingových agentur

„Velká trojka" ratingových agentur - Standard & Poorfs, Moody's Investor Services a Fitch Ratings - ovládá více než 90 procent trhu a byla ostře kritizována za to, jak během krize přidělovala rating vysoce rizikovým cenným papírům, jejichž podkladovým aktivem byly hypotéky.

Zdrojem příjmů ratingových agentur byly emitenti cenných papírů, zároveň však měly veřejnou povinnost aktiva nestranně hodnotit, aby se mohla veřejnost adekvátně rozhodovat ve svých investicích. To vedlo ke střetu zájmů.

Návrh reformy zákona sice okamžité řešení tohoto problému nenabízí, ale dává Komisi pro burzu a cenné papíry (SEC) dva roky na to, aby přišla s nápadem, jak vnímaný konflikt zájmů zmírnit.

Krom toho budou ratingové firmy trestně odpovědné a žalovatelné, pokud cenné papíry nebudou hodnotit nezávisle.

Omezení derivátů bude banky bolet

Klíčovým bodem finanční reformy je regulace masivního derivátového trhu o objemu asi 600 miliard dolarů.

V současném znění zákon nutí banky, aby se zbavily některých svých derivátových operací. Budou si však moci ponechat určité swapové funkce k zabezpečení proti změnám úrokových měr nebo kurzovým ztrátám, což je volnější uzda, než v jakou doufal například arkansaský demokratický senátor Blanche Lincoln.

Exotičtější deriváty - akcie, komodity, fixované výnosy, kreditní swapy - musí být buďto převedeny na nové subjekty, nebo úplně vyjmuty z kompetence bank. Cílem bylo oddělit financování těchto činností od depozitních a spotřebitelských funkcí bank, za které se má zaručit Federální společnost pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corporation).

Bankovní sektor i přesto může slavit, protože došlo ke zmírnění vysoce kontroverzního „Volckerova pravidla", pojmenovaného po bývalém předsedovi FEDu Paulu Volckerovi. Ten by bankovním institucím úplně zakazoval obchodování na vlastní účet a investice do hedge fondů. Pravidlo umožňuje určité investice do rizikových strategií - konkrétně u velkých amerických bank do výše 3 % z kapitálu nejvyšší kvality (Tier 1).

Zákon pomlčel o Fannie a Freddiem

Zajímavé je, že reforma zákonu se vůbec nezabývá kauzou jedněch z nejztrátovějších státních podniků - hypotéčního dua Fannie Mae a Freddie Mac.

Tyto dvě firmy, které doposud vysály z kapes daňových poplatníků téměř 200 miliard dolarů, žádné změny nečekají. Fannie a Freddie i nadále balíčkují hypotéky a převádějí je na cenné papíry a obě dohromady ručí za téměř 12 bilionů dolarů amerického hypotéčního dluhu.

Je ironií, že nejnápadnějším rysem tohoto údajně komplexního opatření, je jeho neschopnost reálně řešit základní příčiny krize v roce 2008 - chatrné praktiky zajišťování rizik a vládou sponzorované společnosti, Fannie Mae a Freddie Mac," uvádí v prohlášení republikánský senátor Judd Gregg.

Wall Street ihned zareagoval

Minulý pátek akciové trhy většinou rostly, především akcie finančních domů. Jelikož omezení kladená přijímaným zákonem byla mírnější, než předpovídal Wall Street. Akcie velkých amerických bank si výrazně polepšily, což potvdil kombinovaný růst indexu bankovních společností KBW Bank o 2,9%.

Akcie Citigroup Inc. vzrostly o 4,2 procenta, JPMorgan Chase & Co. o 3,7 procenta. Více než tři procenta k dobru získaly i Goldman Sachs Group Inc., American Express Co. a Morgan Stanley.

Někteří newyorští zákonodárci se ovšem obávají dopadu na místní ekonomiku.

Tento zákon dále oslabí newyorské hospodářství v době, kdy naléhavě potřebujeme růst zaměstnanosti a příjmů," píše například na své stránce republikánský kandidát do senátu za New York, David Malpass.

Article in English