Burzovní makléř na burze cenných papírů (ilustrační foto). Akciové trhy v pátek prudce klesly v na zveřejněné údaje o americkém trhu práce a o propadu Eura, které v átek spadlo na úroveň čtyřletého minima. Dow propadl o 337 bodů. (artemuestraP/ flickr.com)
Burzovní makléř na burze cenných papírů (ilustrační foto). Akciové trhy v pátek prudce klesly.  (artemuestraP/ flickr.com)

NEW YORK – Dowův index v pátek klesl pod 10.000 bodů. 4.června zaznamenal tříprocentní pokles, jenž byl důsledkem rostoucích pochybností o oživení světové ekonomiky spojenými s překvapivě nízkými výsledky údajů z ého trhu práce.

Dowův index klesl o 323 bodů, čímž rázem vymazal veškeré body, o než  ůběhu roku 2010 stihl vyrůst, a uzavřel den na úrovni 9.931 bodů.

Index S&P 500 ztratil 37.95 bodů (3,4 procenta) a index Nasdaq skončil rovněž ve ztrátě 83.86 bodů, což činilo propad okolo 3,6 procent z celkové výše.
 
Jedná se o nejhlubší propad od letošního února a o třetí nejhorší výkon akciových trhů v roce.


 
Zprávy o zaměstnanosti

Trh v átek začal klesat v žiku, kdy americká vláda zveřejnila statistiky tamního trhu práce, jež byly horší, než se obecně předpokládalo. V vzniklo během května na 431.000 nových pracovních míst (dle statistik Amerického ministerstva práce), většina z však byla vládou vybudována uměle za účelem náboru pomocné síly pro americké sčítání lidu, které se letos koná.

Počet vytvořených pracovních míst se tedy od předpovědí ekonomů, kteří prognózovali čísla okolo 600.000, ani zdaleka nenaplnil. Počet stálých pracovních míst navíc zůstal v ě nezměněn, a míra nezaměstnanosti tak i nadále zůstává na historicky velice vysoké úrovni. 

Špatné zprávy se napříč finančními trhy roznesly velice rychle, a někteří analytici se proto nechali slyšet, že oživení světové ekonomiky může nakonec být kvůli zadlužené Evropě mnohem pomalejší, než se předpokládalo.
 

Maďarsko se bojí dluhů

Investorům na klidu nepřidaly ani pochybnosti, vznášející se nad Evropou v s krizí v Řecku, která se pomalu začíná šířit i do dalších zemí. Ohroženo je Portugalsko, Španělsko a nově teď i Maďarsko, jehož vláda začala do světa vysílat varovné signály, že země možná bude muset začít svůj dluh splácet.
 
Tyto zprávy se projevily i na kurzu e, který je dnes na nejnižší úrovni od roku 2006. Euro se prodává za 1,2 dolarů za kus. Maďarská měna, forint, o 4,8 procenta, a nyní má nejnižší hodnotu za posledních 12 měsíců.
 
Podle Bloombergu šak Maďarsko přes víkend pochyby o své zadluženosti dementovalo, a původní zprávy o zadlužení prohlásilo za „nešťastné".
 
"Jakékoli srovnání se zeměmi, které jsou na tom špatně, považuji za nešťastné," řekl v ěli v šti novinářům státní tajemník Mihály Varga. "Tato vyjádření jsou přehnaná, a pokud je některý z kolegů pronesl, bylo to nešěstí." 

Nový maďarský premiér, Viktor Orban, svolal třídenní krizový kabinet, který má prodiskutovat národní fiskální rozpočet a navrhnout akční plán, který by rozpustil strach potenciálních investorů. 

Světoví ministři financí se v na setkání G20 shodli, že vlády musejí dostat své veřejné finance pod kontrolu, aby tak zklidnily nervozitu na finančních trzích. "Nedávné události ukazují na důležitost udržitelných veřejných financí a nutnost zavést věrohodná opatření v zájmu fiskální udržitelnosti, která neohrozí ekonomický růst a budou diferencovaná a šitá na míru situaci jednotlivých zemí," uvádí G20 ve svém prohlášení. 

Ministři financí G20 se shodují, že každý národ je sice zodpovědný za svoji vlastní finanční politiku, dohromady však mohou globální ekonomiku posílit společně coby celek. 
 
Article in English