Vujadin Popovič (vlevo) a Ljubisa Beara, byli shledáni vinnými z genocidy, vyhlazování, vraždy a pronásledování při nechvalně známém masakru v Srebrenici. (AP/SITA)
Vujadin Popovič (vlevo) a Ljubisa Beara, byli shledáni vinnými z genocidy, vyhlazování, vraždy a pronásledování při nechvalně známém masakru v Srebrenici. (AP/SITA)

Sedm bosenských Srbů, bývalých vojenských a policejních důstojníků, bylo ve čtvrtek odsouzeno k mnohaletým trestům Mezinárodním soudním tribunálem v Haagu.

Dva vysocí představitelé armády bosenských Srbů, Vujadin Popovič a Ljubisa Beara, byli shledáni vinnými z genocidy, vyhlazování, vraždy a pronásledování při nechvalně známém masakru v Srebrenici. Oba od Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii obdrželi doživotní trest.

Plukovník Popovič byl označen za jednoho z hlavních účastníků srebrenického masakru. „Bylo zjištěno, že byl mezi 13. a 23. červencem přítomen na řadě míst, kde byli zatčení bosenští muslimové vězněni nebo popravováni," uvedl soud.

Ljubisa Beara, šéf bezpečnosti armády bosenských Srbů, osobně navštívil několik popravišť. „Jeho intenzivní snahy organizovat lokace a místa, rekrutovat personál, zabezpečovat vybavení a dohlížet na popravy jsou všechny důkazem jeho krutého odhodlání zabít co nejvíce co nejrychleji," popsal jeho jednání haagský soud.

Dalších pět vojenských a policejních důstojníků bylo odsouzeno k trestům od 5 do 35 let.

„Rozsah a povaha této vražedné operace, s tímto závratným počtem zabitých, onen systematický a organizovaný způsob, jakým byla provedena, výběr a neúprosné stíhání obětí a jasný záměr - zjevný z důkazů - zlikvidovat každého bosenského muslimského muže, který byl chycen nebo se vzdal, dokazuje za hranice důvodné pochybnosti, že toto byla genocida," prohlásil tribunál.

Zločiny byly spáchány na bosenských muslimech v roce 1995, kdy srbské jednotky vstoupily do bezpečných zón OSN v Srebrenici a Zepě, kde byli přechováváni uprchlíci. Tyto masové vraždy jsou považovány za nejhorší masakr na evropském kontinentu od Druhé světové války.

Tribunál, sestavený za účelem vyšetření válečných zločinů na Balkáně, zjistil, že masakr v Srebrenici měl přes 5 300 identifikovaných obětí, avšak odhady celkového počtu zavražděných míří nad 7 800.

Tento verdikt zakončil v Haagu čtyřleté líčení, zatím nejrozsáhlejší tohoto tribunálu.

Tehdejší politický vůdce Radovan Karadžič je v současnosti souzen za zločiny genocidy. Bývalý srbský prezident Slobodan Miloševič zemřel v roce 2006, dříve, než nad ním mohl soud vynést rozsudek.

Article in English