Příživníkem na rautech

Kniha čínské spisovatelky Geling Yan Příživník. (přebal anglického výtisku)
Kniha čínské spisovatelky Geling Yan  „Příživník“ (přebal anglického výtisku)

Kniha čínské spisovatelky Geling Yan  „Příživník“ zavádí čtenáře do součastné Číny. Propuštěný dělník Tan Tung se při hledání zaměstnání omylem objeví na tiskové konferenci, kde je nedopatřením považován za novináře.

Na společenském banketu se výborně nají a navíc vyinkasuje finanční hotovost za účast. Po tomto zážitku se rozhodne nastoupit kariéru příživníka na rautech pořádaných pro vyšší společenské vrstvy a novináře.

Kromě nezapomenutelných kulinářských prožitků však postupně začíná pronikat do hlubin jevů, které zůstávají velké části prostých Číňanů utajovány – do bujícího podhoubí korupce, cenzury, bídy, duševní i fyzické prostituce, strachu a neustálého podezřívání, které komunistický režim tak úzkostlivě tají pod maskou hospodářského růstu.

Tan Tung se zamotá do kolotoče svojí „příživnické závislosti“ i do nástrah osudu, které tento životní styl přináší. Objeví tragické lidské příběhy a děsivou bezmoc lidí živořících na hranici přežití a postupně pochopí sílu jiných hodnot, než jsou peníze a moc.

 

Oceňovaná autorka Geling Yan

Autorka románu Geling Yan. (barnard.edu)
Autorka románu Geling Yan. (barnard.edu)

Autorka románu Geling Yan se narodila v Šanghaji v roce 1958. Působila jako novinářka a úspěšná spisovatelka a scénáristka.

Po masakru studentů na náměstí Nebeského klidu odešla do USA, kde se živila jako spisovatelka. Její povídka Vyobcovaná získala ve světě řadu ocenění. V současnosti žije Geling Yan na Tchai-wanu.

Román čtenáře dovede strhnout, nechybí mu dramatická linka, barvité popisy, výstižná charakteristika jednotlivých postav a prostředí bravurně odkrývá syrovou realitu součastné Číny. Geling Yan umně črtá psychologický rozbor jednotlivých postav, a tak se čtenář nenudí, i když se tu jedná jen o obyčejné lidi.

Tan Tung - vesničan žijící ve městě a parazitující na novinářských rautech i přes svou pseudo profesi není ten, koho vlídný čtenář chce prvotně soudit. Největšího nešvaru se dopouští systém, který nutí zoufalé lidi k zoufalým věcem…
 
Román Příživník vyšel v nakladatelství Kniha Zlín, 2010.