Kolem 150 tisíc lidí se zúčastnilo svíčkové vigilie v parku Victoria v Hongkongu v upomínku 21. výročí masakru na pekingském náměstí Tiananmen v roce 1989. (Velká Epocha)
Kolem 150 tisíc lidí se zúčastnilo svíčkové vigilie v parku Victoria v Hongkongu v upomínku 21. výročí masakru na pekingském náměstí Tiananmen v roce 1989. (Velká Epocha)

 

HONGKONG - V upomínku 21. výročí masakru na pekingském náměstí Tiananmen uspořádala Hongkongská aliance na podporu demokratických hnutí v Číně (Aliance) 4. června 2010 svíčkovou vigilii v parku Victoria.

Hongkong je dodnes jediným místem na čínské půdě, kde jsou upomínkové akce k tiananmenskému masakru povoleny.

Szeto Wah, předseda Aliance, uvedl, že navzdory tomu, že mu je 79 let a trpí rakovinou, bude se s dalšími příznivci účastnit budoucích upomínkových akcí, dokud bude živ.

Tlak vlády

Szeto říká, že letošní aktivity organizované Aliancí, narazily na větší zasahování, než v minulých letech. Policie zabavila dvě plastiky „Bohyně demokracie" a reliéfní plastiku znázorňující masakr. Třináct pracovníků aliance bylo zatčeno.

Chlapec na vigilii. (Wen Hanlin/Velká Epocha)
Chlapec na vigilii. (Wen Hanlin/Velká Epocha)

Čínská univerzita v Hongkongu (CUHK) navíc odmítla ve svých prostorách sochu „Bohyně demokracie" vystavit z důvodu „politické neutrality".

Přestože Szeto očekává další překážky, Aliance bude podle něj rozhodnější a přijme opatření proti nátlaku.

Ocenil také snahu studentů umístit sochy na univerzitě, což považuje za symbol vůle starší generace předat štafetu a mladší generaci vyzval, aby se nejen účastnila průvodu a vigilie, ale také prosazovala tuto otázku.

Mladá žena na vigilii. (Wen Hanlin/Velká Epocha)
Mladá žena na vigilii. (Wen Hanlin/Velká Epocha)

Eric Lai, prezident studentských odborů CUHK, prohlásil, že odmítnutí nové sochy se rovná omezování svobody slova na univerzitě. Vyzval univerzitu, aby umožnila dlouhodobé vystavování sochy, a účastníky akce, aby sochu po skončení shromáždění univerzitě předali.

Původní 10 metrů vysokou sochu „Bohyně demokracie" vytvořili studenti pekingské Centrální akademie výtvarných umění koncem května 1989 během studentských protestů v čínském hlavním městě. Její podoba byla inspirována Sochou svobody v New Yorku a jako symbol demokracie a svobody byla poté mnohokrát reprodukována. Její podobu nese i Památník obětí komunismu ve Washingtonu D. C. ve Spojených státech.

Protest u styčného úřadu

Otec a syn na svíčkové vigilii. (Wen Hanlin/Velká Epocha)
Otec a syn na svíčkové vigilii. (Wen Hanlin/Velká Epocha)

Po vigilii se něco přes čtyřicet demonstrantů přesunulo před Styčný úřad centrální lidové vlády ve zvláštní správní oblasti Hongkong. Policie účastníky varovala prostřednictvím megafonů, že jde o nelegální shromáždění, neboť nezažádali o povolení.

Sochy „Bohyně demokracie" a reliéf byly za zjevné podpory kolemjdoucích přesunuty na půdu CUHK krátce po půlnoci 4. června.

Vedení univerzity se nakonec podvolilo kritice a souhlasilo s umístěním plastik v jejím areálu. Studenti jednu novou sochu vztyčili na náměstí před vlakovým nádražím CUHK. Funkcionáři univerzity uvedli, že umístění soch je pouze dočasné a že budou se studenty dále spolupracovat na domluvě budoucího uspořádání jejich vystavení.

Počet účastníků má do budoucna růst

Od masakru na Tiananmenu 4. června 1989 uběhlo již 21 let, a přestože je ze strany hongkongské vlády v posledních letech cítit rostoucí tlak proti upomínkovým aktivitám, obyvatelé města i návštěvníci z pevninské Číny se jich nadále bohatě účastní.

Místní obyvatelé Velké Epoše sdělili, že se prostor pro politické aktivity v Hongkongu od roku 1997 stále zmenšuje. Nedělají si také žádné iluze, že by čínský komunistický režim někdy v budoucnu křivdy na demokratickém hnutí odčinil. Účast na upomínkových aktivitách ale podle nich lidem může umožnit zamyslet se nad rozdílem mezi diktaturou a demokracií a uvědomit si hodnotu demokracie a svobody.

Pár na upomínkové akci. (Wen Hanlin/Velká Epocha)
Pár na upomínkové akci. (Wen Hanlin/Velká Epocha)

Skupina žáků druhého stupně základní školy se zmínila, že se upomínkové akce účastní poprvé. Pozadí události ale znají, jelikož jejich škola pozvala pana Szeto Waha, aby před žáky promluvil.

Student příjmením Ma řekl, že jeho rodičům bylo v době masakru něco přes dvacet a v roce 1989 se účastnili protestního pochodu s 1,5 milionu lidí. Jeho rodiče prý upomínkové akce velmi podporují a požádali ho, aby na masakr nezapomněl.

Učitel příjmením Li, který na akci přivedl skupinu studentů, uvedl, že své žáky vede na vigilii již po druhé. Kvůli nedávným tlakům ze strany hongkongské vlády vyjádřil pochybnost, jestli komunistický režim dodrží svůj slib „jedné země, dvou systémů".

Pan Sun je z pevninské Číny a věří, že tlak hongkongské vlády k akci přitáhne ještě více lidí.

Svíčková vigilie skončila ve 22 hodin. Aliance oznámila účast 150 tisíc lidí, přičemž odhad policie hovořil o 113 tisících účastníků.

Article in English