Marc Zuckerberg, zakladatel populární sociální sítě Facebook, zveřejnil minulý týden nová pravidla soukromí uživatelů stránek. (Velká Epocha)
Marc Zuckerberg, zakladatel populární sociální sítě Facebook, zveřejnil minulý týden nová pravidla soukromí uživatelů stránek. (Velká Epocha)

Marc Zuckerberg, zakladatel populární sociální sítě Facebook, zveřejnil minulý týden nová pravidla soukromí, která podle něj představují dokončení generální opravy bezpečnostních nastavení stránky.

V prosinci 2009 uveřejnil Zuckerberg na Facebook blogu otevřený dopis oznamující ukončení regionálních sítí z důvodu nových soukromých nastavení pro uživatele. Nová nastavení měla umožnit uživatelům sociální sítě kontrolovat, kdo může prohlížet jejich aktivity na Facebooku, což ale vyvolalo mnohé stížnosti.

V jednom případě dokonce uživatelé z Kalifornie zažalovali společnost za zavedení nového bezpečnostního prostředí, které při soudní při popsali jako „matoucí, zavádějící a neupřímné".

Proces nastavení soukromí je značně neefektivní a uživatelé jsou zaváděni, aby umožnili Facebooku snadno zpřístupnit své osobní informace pro komerční použití, vystavujíc je tak obtěžování, krádeži totožnosti, dotěrnosti a všem druhům kybernetického zločinu," zaznělo podle Computer World v soudním procesu.

Než Zuckerberg zavedl nové změny v nastaveních, veřejně přiznal, že Facebook „udělal pár chyb" a zmínil se, že společnost hledá „jednodušší cestu pro uživatele ke kontrole informací".

Facebook nedávno v mimosoudním vyrovnání zaplatil 9,5 miliónu amerických dolarů. Případ se týkal navádění k získávání informací o uživatelích skrze skupinu Beacon Group, patřící pod Facebook. Ta byla založena jako zařízení monitorující chování uživatelů. Facebook uzavřel Beacon Group v roce 2009.


Poté, co si Facebook vyslechl hodnocení uživatelů u soudu i mimo něj, oznámil 26. května nové změny, které mají umožnit větší kontrolu nad informacemi, jež se uživatel rozhodne sdílet. Podle posledního Zuckerbergova blogu nabídnou nová nastavení „jednotnou kontrolu nad vaším obsahem, silnější kontrolu na vašimi základními informacemi a snadnou kontrolu pro vypnutí všech aplikací".

Teď tedy existuje jednotné rozhraní pro nastavení soukromí umožňující uživatelům snadné nastavení toho, kdo může prohlížet obsah, jež zveřejňují. Množství základních informací viditelných veřejností bude také omezen a navíc může uživatel přímo zavřít aplikace nebo internetové stránky přistupující k jeho informacím.

Zuckerberg ještě dodal, že pokud se změny u uživatelů dobře uchytí, neplánuje v budoucnosti nové modely nastavení soukromí.

Article in English