Claudius a Gertruda (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Claudius a Gertruda (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Žánr: drama

Režie: Jakub Špalek
Hudba: Petr Malásek
Scéna: Libuše Josefy
Kostýmy: Vlaďka Prudičová

Hrají: Jan Potměšil, Milena Steinmasslová, František Kreuzmann, Petr Lněnička a další

„Zajímá vás, co předcházelo událostem tragédie krále Hamleta – pojďte se podívat blíže na tento časový úsek.“

Dánská královna Gertruda a bratr krále Hamleta Claudius jsou známými postavami ze Shakespearova dramatu Hamlet.

Spolek Kašpar se rozhodl převyprávět jejich osudy podle příběhu z dánské kroniky kněze Saxa Grammatica a prastaré legendy o Hamletovi v díle Gesta Danorum, které se objevují v románu Johna Updikeho - Gertruda a Claudius.

Americký prozaik John Updike se ve svém posledním románu nechal vést jak historickými prameny a legendami, tak nesrovnalostmi v Shakespearově dramatu Hamlet, jež navíc okořenil vlastní fantazií.

Spisovatel a scénárista Jiří Stránský Updikeho román přepracoval do hry o dvaceti dvou obrazech, která zachycuje asi dvouměsíční období předtím, než se Hamletovi zjeví duch zavražděného otce a krále Dánska. Představení zrežíroval producent a herec spolku Kašpar Jakub Špalek.

 

O hře

Polonius a Ofélie. (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Polonius a Ofélie. (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Dozvíte se o tom, co předcházelo zavraždění krále Hamleta, co se odehrálo ve vztahu mezi Gertrudou a Claudiem, proč je Hamlet tak dlouho pryč z Dánska na studiích a proč odmítl dánskou korunu.

Diváci budou svědky pozadí vraždy krále, lásky tajných milenců, hříchu Claudia a porozumí hlouběji Hamletově smutku. Bude odhaleno, jak se nakonec stal králem Claudius a proč a jak se Gertruda postarala o jejich rychlý sňatek.

Updikeovo pojetí, které se vrací ke Gertrudině mládí a vnucenému sňatku s Hamletovým do sebe zahleděným otcem, podrobně popisuje motivy jejího románku s královým mladším bratrem.

 

Hodnocení

Claudius a Gertruda (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Claudius a Gertruda (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Přestože na dvoupodlažním pódiu uvidíme celkem sedm herců, ve hře se dostane největšího prostoru samozřejmě postavám Gertrudy a Claudia, které ztvárnili Milena Steinmasslová a Jan Potměšil.

Jejich vztah a spletení osudů částečně opisuje pověst o dvou dracích, kterou Gertruda na začátku hry vypráví králi Hamletovi.

Postava dánské královny se v přesvědčivém a přiléhavém podání Mileny Steinmasslové představí jako ctnostná žena toužící po naplnění mnohaletých, vůlí spoutávaných tužeb, které potřebují k životu svobodu a lásku, což nachází právě u Claudia.

Jan potměšil se s energicky zhostil role Claudia, který je nucen pod tíhou vlastního poklesku přijímat odpovědnost za svoje činy při sledování neúprosného odvíjení přadena osudu, který jej zprvu postrkuje na výsluní, aby ho po zásluze nechal čelit odplatě.

 

Polonius, Claudius a Hamlet. (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Polonius, Claudius a Hamlet. (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Celkově je hra skvělým doplněním dramatu Hamleta a v podání spolku Kašpar má jak svoji osobitou formu, tak atmosféru, která diváky přenese mezi kamenné zdi dánského panství v Elsinoru.

Hra může rovněž uspět jako samostatný a plnohodnotný příběh s jasnou pointou a vyústěním, který dokáže divákovi předat ucelený a čitelný vzkaz o neúprosné přítomnosti lidského svědomí a spletitých cestách osudu, které nelze přestavět. I přesto však do určité míry stojí ve stínu shakespearova Hamleta.

Pokud jste ještě Hamleta neviděli, může pro vás být Claudius a Gertruda vynikající předehrou k proslulé klasice.


Hodnocení:

Délka představení: 2.30 hod * Vstupenky *

 

Obsazení

Hamlet a Ofélie. (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Hamlet a Ofélie. (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Král Hamlet - František Kreuzmann
Gertruda - Milena Steinmasslová
Claudius - Jan Potměšil
Hamlet, dánský princ - Petr Lněnička
Polonius - Miloš Kopečný, Pavel Zatloukal
Ofélie - Eliška Mesfin Boušková
Laertes - Lukáš Jůza, Marek Němec

 

 

Doporučujeme - externí články:
John Updike napsal geniální variaci na Hamleta (iliteratura.cz)
Jiří Stránský: Claudius a Gertruda (rozhlas.cz)