Farmaceutický gigant Pfizer Inc. v úterý oznámil, že zavře osm svých továren po celém světě (AP/SITA)
Farmaceutický gigant Pfizer Inc. v úterý oznámil, že zavře osm svých továren po celém světě (AP/SITA)

NEW YORK – Farmaceutický gigant Pfizer Inc. v úterý oznámil, že zavře osm svých továren po celém světě, v několika dalších sníží výrobu a zruší celkem šest tisíc pracovních míst. Tyto kroky jsou součástí pokračujících snah o restrukturalizaci podniku formou snižování mzdových výdajů.

Rušení pracovních pozic souvisí s jeho loňskou akvizicí konkurenční firmy Wyeth za 68 miliard dolarů a je částí již dříve oznámeného plánu snížit počet pracovních míst do roku 2015 o 19 tisíc.

Snižování nákladů se u newyorské firmy očekávalo, jelikož se Pfizer připravuje na ztrátu patentu na lék Lipitor na snižování cholesterolu, který do jeho pokladny ročně přinášel přes 11 miliard dolarů, avšak v roce 2011 jeho patent vyprší.

Produkci zastaví například továrna v Puerto Ricu, Irsku, Virginii a New Yorku. V několika dalších, jako jsou ty v Sanfordu v Severní Karolíně a Havantu v Británii, bude výroba snížena.

Ředitel výroby Pfizeru Nat Ricciardi omezování pracovních pozic nazval „kritickým pro naše snahy zůstat konkurenceschopní“.

K 31. březnu měl Pfizer na celém světě 113 tisíc zaměstnanců.

Article in English