Běsi - dramatizace stejnojmenného románového pamfletu Fjodora Michajloviče Dostojevského. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Běsi - dramatizace stejnojmenného románového pamfletu Fjodora Michajloviče Dostojevského. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Autor: F. M. Dostojevsky
Dramatizace: Albert Caus

Režie: Alexandr Minajev
Kostýmy: Vladimíra Fomínová
Dramaturgie: Johana Součková

Hrají: Martin Hofmann, Jitka Čvančarová, Petr Lněnička, Marek Němec, Milena Steinmasslová a další

„Kritici často říkají, že Dostojevský je ve svých dílech krutý, ale zlo, které je autor schopen světu odhalit, není běsem Dostojevského, nýbrž běsem společnosti“

Již v roce 1959 přišel významný zástupce existencialismu Albert Caus s dramatizací stejnojmenného románu Fjodora Michajloviče Dostojevského Běsi nebo též Běsové.

Hra popisuje odvrácenou tvář Ruské společnosti, která se ukrývá v pozadí ctnosti, moci, lásky, mezilidských vztahů a politických ideálů. Dostojevský dokáže umně vystopovat příčiny mravního úpadku ve společnosti a vidět dvojakou povahu člověka, v němž se snoubí dobro se zlem.

 

Celkový dojem z Běsů bude, předpokládám, pro divadelního nadšence opravdu uspokojivý. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Celkový dojem z Běsů bude, předpokládám, pro divadelního nadšence opravdu uspokojivý. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Celý románový pamflet vyúsťuje v klíčový okamžik, v němž snad nachází důvody úpadku morálky jednotlivců i společnosti, ve které se kumuluje zlo střádané několika generacemi, aby propuklo se silou revoluce.

Režisér Alexandr Minajev a producent představení Jakub Špalek obsadili do hry celkem šestnáct herců, kteří ztvární dvacet tři postav, jež sehrají temný, děsivý a také varovný příběh o lidské společnosti, která se otevřeně staví proti Bohu, v jehož existenci a milost nedokáže uvěřit.

Hlavní kulisou příběhu je soudobé Rusko, které hlavnímu hrdinovi Štěpánu Trofimovičovi přijde nemocné, plné neduhů a morových ran a běsů, které se v jeho milované zemi nashromáždily.

Zápletka a hodnocení

Štěpán Trofimovič žije městě pod opatrovnictvím rázné ženy - paní Petrovny Stavroginové. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Štěpán Trofimovič žije městě pod opatrovnictvím rázné ženy - paní Petrovny Stavroginové. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Do malého ruského městečka se uchýlil vyvrženec ruské politické špičky Štěpán Trofimovič Verchovenský (Jakub Špalek), který zplodil syna Petra Stěpanoviče.

Ve městě žije pod opatrovnictvím paní Petrovny Stavroginové (Milena Steinmasslová), jejíž syn Nikolaj se vrací ze zahraničí do svého rodného města. Činy obou synů budou pohánět hrůzný průběh dalších událostí.

Jednoho z nich, Nikolaje, ztvárnil Martin Hofmann. Postavu z vyšších aristokratických kruhů, jež je obdařena intelektem, nicméně zmítána vášněmi a běsy, které nedokáže spoutat, si osvojil Hofmann již ve hře Don Juan v Soho. Jak v postavě Juana, tak Nikolaje přesvědčivě ztvárnil člověka, který marní své nadání i schopnosti, kvůli starosti o uspokojení vlastních tužeb, a nenaplňuje tak očekávání svého okolí.

 

Nejnebezpečnější postavou příběhu je však dokonale slizký manipulátor Petr Stěpanovič Verchovenský - vlevo. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Nejnebezpečnější postavou příběhu je však dokonale slizký manipulátor Petr Stěpanovič Verchovenský - vlevo. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Nejnebezpečnější postavou příběhu je však dokonale slizký manipulátor Petr Stěpanovič Verchovenský, brilantně ztvárněný Petrem Lněličkou, který zahrál skutečného zlosyna v rukavičkách, omezeného hloupostí a poháněného chutí konat bez ohledu na prostředky nebo důsledky.

Na scéně se objevuje celkem šestnáct herců, kteří dokáží svým umem a pod vedením režiséra  Alexandra Minajeva vytvořit atmosféru velkého formátu, a to nejen svojí časovou obsažností. Ať už zmíníme Jitku Čvančarovou, Milenu Steinmasslovou, Jana Potměšila nebo Moniku Zoubkovou, je jasné, že v takovém obsazení se můžeme opravdu těšit na skvělé divadlo.

Z vývoje neblahých událostí, který připomíná pohyb dolů po spirále, se divákovi dostane jakéhosi vytržení ve scénách, v nichž celé městečko zpívá kostelní písně za svitu svic nebo když doslova tančí ve víru událostí nabírajících nečekaný spád.

Celkový dojem z Běsů bude, předpokládám, pro divadelního nadšence opravdu uspokojivý, pro milovníky velkých ruských románů obsažně minimálně dostačující a pro toho, kdo by snad chtěl do divadla zavítat na Běsy jako na něco, s čím by chtěl začít, to bude to, pokud se nemýlím, prvotřídní zážitek.

 

 

Slovy herců a režiséra

Na scéně se objevuje celkem šestnáct herců, kteří dokáží svým umem a pod vedením režiséra  Alexandra Minajeva vytvořit atmosféru velkého formátu. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Na scéně se objevuje celkem šestnáct herců, kteří dokáží svým umem a pod vedením režiséra  Alexandra Minajeva vytvořit atmosféru velkého formátu. (MIchal Hladík/ divadlovceletne.cz)

"Řád je potřeba najít a ctít, protože jinak se lidská společnost rozpadá do jednotlivých atomů," říká herec Jan Potměšil o poselství Dostojevského Běsů.

Herečka Jitka Čvančarová o inscenaci říká: "V představení je ovšem i katarze a snad lidé v tom tři a půl hodinovém představení najdou nějakou sebereflexi."

Režisér inscenace Alexandr Minajev: "Je to náročné představení, ale pro diváka osvobozující, aby skrze jeviště dostal konkrétní odpovědi."

„Je to příběh, který má v sobě asi čtyři samostatné divadelní představení,“ říká Martin Hofmann. „Je v něm nakumulováno velmi mnoho emocí, velmi mnoho myšlenek. Je to obrovská freska.“

Obsazení

Nikolaj Vsevolodovič Stavrogin - Martin Hofmann
Lizaveta Nikolajevna Drozdovová - Jitka Čvančarová
Petr Stěpanovič Verchovenskij - Petr Lněnička
Anton Grigorejev - vypravěč, Ljamšin - Eliška Mesfin Boušková
Virginskij, Alexej Nilyč Kirilov - Marek Němec
Varvara Petrovna Stavroginová - Milena Steinmasslová
Feďka, Biskup Tichon - Jan Potměšil
Marja Timofejevna Lebjadkinová, Marja Šatovová - Monika Zoubková
Stěpan Trofimovič Verchovenskij - Jakub Špalek
Darja Pavlovna Šatovová, seminaristka - Martina Prášilová
Ivan Pavlovič Šatov - Lukáš Jůza
Liputin, Kapitán Ignat Lebjadkin - Tomáš Karger
Praskovja Ivanovna Drozdovová - Jelena Juklová
Šigalev, Mavrikij Nikolajevič - Pavel Langer
Gaganov - Miloslav Tichý a Matouš Ruml

F. M. Dostojevsky - portrét

F. M. Dostojevsky - portrét. (publicdomain)
F. M. Dostojevsky - portrét. (publicdomain)

Narodil se v roce 1821 v Moskvě, v rodině lékaře jako druhé ze sedmi dětí.

Absolvoval výuku na vojenském technickém učilišti, kde studoval konstrukce mostů, ale nakonec se rozhodl vložit svůj čas a energii do literatury.

Později se stal členem skupiny utopického socialisty Michila Vasiljeviče Petrašovského, která vystupovala proti carovi. V roce 1849 byl Dostojevskij se všemi členy této organizace odsouzen vojenským soudem k trestu smrti.

Těsně před popravou jim byl trest změněn nejprve na 4 roky v káznici a později na nucené práce na Sibiři. Zde strávil Dostojevskij deset let; první čtyři roky na nucených pracích a poté jako voják. Protože na Sibiři dosáhl psychického i fyzického dna a trpěl epilepsií, dokázal se vcítit do lidí s narušenou osobností, kteří jsou často postavami jeho románů.

Neuznával racionalismus, bezohledné jednání podnikatelů, jejich sobectví a příliš velké sebevědomí. Bojoval za proměnu Ruska. Zásadní potřebu změny viděl ve vnitřní proměně jedince, v návratu k pokoře, v respektování ruských tradic. Těmito názory si získal carovu přízeň a úctu. Stále ho však pronásledovala carská policie.

K sebevraždám a k despotismu docházelo podle Dostojevského zejména vinou ztráty náboženské opory a přehnaného individualismu.

Premiéra: 17. a 27. března 2010, délka představení 3,5 hodiny * Lístky *