Akcie konzultační firmy Accenture se minulý týden na pár okamžiků obchodovaly za jeden cent. (Ricardo Ricote/Flickr.com)
Akcie konzultační firmy Accenture se minulý týden na pár okamžiků obchodovaly za jeden cent. (Ricardo Ricote/Flickr.com)

New York - Minulý čtvrtek zaznamenaly finanční trhy prudký pokles. Index Dow Jones Industrial Average měl dokonce vůbec nejvyšší jednodenní propad v historii.

Dow Jones Industrial Average index se 6. května v odpoledních hodinách propadl o 1 000 bodů. Pak se sice začal srovnávat, přesto čtvrteční den zakončil s 347,8bodovým poklesem na hodnotě 10 520,32, což znamená pokles o 3,2 procenta. Během deseti minut se tak z akciového trhu vypařil 1 bilion dolarů.

Americká komise pro cenné papíry se nechala slyšet, že prošetřuje „neobvyklou aktivitu trhu" Jedná se hlavně o obchody uskutečněné mezi 14:40 a 15:00, tedy v okamžiku, kdy americké akciové trhy zaznamenaly největší pokles. Žádné oficiální vysvětlení zatím zveřejněno nebylo. Burza Nasdaq OMX Group oznámila, že ruší veškeré obchody, které byly v tomto časovém intervalu realizovány, pokud hodnota obchodované akcie od posledního obchodu ve 14:40 nebo bezprostředně předtím stoupla či klesla o více než 60 procent.

Akcie společnosti Accenture, která je druhým největším poskytovatelem konzultantských služeb v oblasti technologií, se propadly o více než 99 procent a klesly až na hodnotu 1 cent za kus. Podle Bloombergu však všechny obchody, v nichž tyto cenné papíry figurovaly, byly burzou CBOE Stock Exchange stornovány.

Podle některých zpráv došlo k několika chybně zadaným transakcím, které však zafungovaly jako spouštěcí mechanismus pro obchodní platformy založené na počítačových algoritmech, které na základě pohybů trhu provádějí operace automaticky.

Data ukázala, že během sedmi vteřin mezi 14:47 a 14:48 bylo realizováno 19 obchodů, každý po sto akciích při ceně jeden cent za kus. To vše minutu poté, co index Dow average klesl nejníže od doby pádu trhu v roce 1987.

Osmnáct z těchto obchodů se odehrálo v rámci burzy CBOE, kterou byly posléze prohlášeny za neplatné. První obchod, v rámci kterého se akcie Accenture prodávaly za 1 cent, byl proveden na kapitálovém trhu Nasdaq.

Akcie Accenture skončily na hodnotě 41,09 dolarů a dle ukazatele New York Stock Exchange composite trading zaznamenala pokles o 2,6 procenta.

Než se propad indexu Dow Average zastavil, klesl o 998,5 bodů, resp. o 9,2 procenta. Index Standard & Poor 500 klesl o 8,6 procenta, což byl největší propad od prosince 2008, pak se však jeho hodnota ustálila na poklesu ve výši 3,2 procent.

P & G - Stala se chyba?

Společnost Procter & Gamble (P & G), výrobce spotřebitelských produktů, z jehož dat se také index Dow skládá, zaznamenal odpoledne drastický propad. Některé zprávy tvrdí, že je to vinou chyby systému. „Nejsme v pozici, abychom se k podrobnostem o jednotlivém obchodu dnes vyjadřovali, věříme však, že došlo k chybě," řekl P & G pro časopis Wall Street Journal.

Akcie P & G si sáhly na dno v odpoledních hodinách, kdy spadly na hodnotu 39,37 dolarů za kus. Burza se však vzpamatovala a na konci dne už byly akcie P & G zpátky na hodnotě 60,75 dolarů za kus, tedy 2,3procentní pokles.

Blue-chip Dow composite index tak markantní výkyvy zaznamenává jen výjimečně, což některé odborníky vedlo ke spekulacím, že za příčinou poklesu jsou právě obchodní chyby. To vše přišlo uprostřed čtvrtečních masivních odprodejů, způsobených obavou investorů ohledně evropských dluhopisů.

Výkyvy Eura

Euro minulý týden kleslo na hodnotu 1,25 dolaru, což byl nejnižší kurz za posledních 14 měsíců. Mohly za to domněnky investorů, že se eurozóna nedokáže vypořádat s problémy šířící se fiskální krize. Aby investoři drželi španělské, italské, řecké či portugalské dluhopisy, požadovali vyšší úrokové sazby a tím i větší výnos z dluhopisů jako takových.

Avšak záchranný balíček ve výši 1 bilionu eur, který Řecku slíbily evropské vlády a zčásti Mezinárodní měnový fond, dokázal obavy investorů zklidnit a v pondělí si euro polepšilo o celá čtyři procenta. Také většina burzovních indexů významně stoupla.

Article in English