Prokletí rodu Baskervilů (CD 2002)
Prokletí rodu Baskervilů (Jiří Štrébl/ CD2002.cz)

Žánr: činohra, komedie

Režie: Petr Svojtka
Scéna: Petr Zeman
Kostýmy: Lucie Morávková
Hudba: Tomáš Kořének

Hrají: Radim Kalvoda, Hynek Čermák, Josef Zýka, Jiří Král, Jiří Štrébl, Tomáš Karger, Anna Hrnečková, Markéta Coufalová, Marek Ronec, Zdenek Velen

„Pes baskervilský v podání souboru CD 2002 rozšiřuje původní detektivní klasiku o komediální a hororové prvky“

Všichni jistě dobře znají anglického detektiva Sherlocka Holmese, doktora Watsona a jejich z nejproslulejších případů - Pes baskervilský.

Soubor CD 2002 se pokusil na jejich vyšetřování podívat z poněkud humornějšího úhlu, přičemž zachoval původní linii příběhu, ovšem dialogy a celkovou atmosféru postrčili na jedné straně ke komedii a na druhé na hranice lehkého hororu.

Svoji tvorbu směřuje soubor zejména na mladší publikum, což se také promítá do peripetií celého představení. „Chtěli bychom jim ukázat, že divadlo není akademická, nudná a suchopárná záležitost, ale že se jedná o velmi atraktivní a vzrušující médium, které svými specifickými prostředky nabízí jedinečný zážitek,“ říká o svém záměru soubor CD 2002.

 

Hodnocení

Prokletí rodu Baskervilů (CD 2002)
Prokletí rodu Baskervilů (Jiří Štrébl/ CD2002.cz)

Prokletí rodu Baskervilů je konverzační komedie s propracovanými dialogy, v níž jsou kontury charakterů hlavních postav záměrně výraznější a spíše než rodilé Angličany připomínají českého člověka, čímž se stávají místnímu publiku srozumitelnější a zábavnější.

Hlavní postavy představují řadu povah, na které můžete během dne stráveného v Čechách celkem dobře narazit, ale na panství v Devonshiru byste je hledali pravděpodobně jen stěží, což je také jeden z humorných prvků hry.

Příběh se snaží nesklouzávat do parodie, spíše rozšiřuje původní zápletku o komediální stránku, což působí velmi příjemně. Pravděpodobně kvůli jasnější čitelnosti herci záměrně nafukují hlavní rysy jednotlivých postav někdy do bodu, kdy se stávají pro diváka lehce otravnými, což se ovšem projevuje spíše zřídkavě.

Hra se pokouší mladým divákům na klasickém příběhu ukázat možnosti divadla a to, jak se liší od filmového plátna, které nedokáže zachytit lidský rozměr a nezaměnitelnou divadelní atmosféru.

V jedné větě je to zábava, která se drží spíše na úrovni, podporována skvělými hereckými výkony a českým humorem s prvky groteskního hororu.

Přestože je tvorba CD 2002 směrována spíše na mladé publikum, může Prokletí rodu Baskervilů bez potíží dobře pobavit a rozesmát i náročného skalního diváka. Pokud se chcete bavit a uvolnit při netradičně pojaté detektivní klasice, je to hra přímo pro vás.

Hodnocení:

 

O souboru

CD 2002 je novým divadelním seskupením, které volně navazuje na profesionální činnost Divadelního sdružení CD 94, které v červnu roku 2002 zaniklo, protože část jeho členů přešla do Švandova divadla na Smíchově.

Druhá část souboru se rozhodla pokračovat ve své nezávislé činnosti pod novým názvem CD 2002. Jejich domovskou scénou je Divadlo v Celetné, kde hrají kromě Prokletí rodu Baskervilů také hry Dracula aneb CD 2002 na cestách, Kolumbus a Isabela, Lékařem proti své vůli, Tři mušketýři a také svoji divácky nejúspěšnější inscenaci V zajetí filmu.

Délka představení 2 hodiny 30 minut.

Vstupenky na představení lze zakoupit zde