Peking, Čína, 10. duben. Prodejci realit čekají na potenciálním kupce před budovou realitní společnosti. Horečka, v rámci níž se každý snaží vydělat na trhu s realitami, panuje v každém větším čínském městě už od konce března. (AP/SITA)
Peking, Čína, 10. duben. Prodejci realit čekají na potenciálním kupce před budovou realitní společnosti. Horečka, v rámci níž se každý snaží vydělat na trhu s realitami, panuje v každém větším čínském městě už od konce března. (AP/SITA)

Ve snaze odvrátit čínskou krizi na trhu s bydlením oznámil tamní režim počátkem roku 2010 zavedení nových pravidel. Ta byla zveřejněna minulý týden a pokouší se zasáhnout spekulanty s realitami.

19. dubna zaznamenaly při bearishi čínské trhy výrazný pokles a nejhůře dopadly trhy realitní. Shenzhen Composite Index zaznamenal propad o 6,62 procenta a Shanghai Composite index klesl o 4,79 procenta pod magickou hodnotu 3000 bodů, což byl největší jednodenní propad za posledních sedm měsíců.

Po výkonném zasedání Státní rady, které proběhlo 15. dubna, bylo oznámeno zvýšení povinných záloh pro zájemce o bydlení, kteří již jeden byt vlastní. A to minimálně na polovinu z celkové ceny. 17. dubna pak Státní rada opět vzkázala bankám, aby přestaly úvěrovat zájemce z řad vlastníků dvou a více domů, kteří mají zájem o koupi nemovitostí v oblastech s vysokými cenami bydlení. Chtěli také, aby bankéři neprodlužovali úvěry kupcům, pokud nepředloží potvrzení, že v dané nemovitosti alespoň rok bydlí.

Některá čínská média označila tyto změny za vůbec nejdrastičtější opatření na trhu s realitami, která kdy byla v Číně uvedena v platnost.

Wen Guoging, vedoucí analytik společnosti Lianxun Securities, poznamenal, že drastický propad lze připsat za vinu jednak poklesu zahraničních akcií, způsobenému nedávným sporem mezi americkou Komisí pro cenné papíry a bankou Goldman Sachs, a pak také nedávná opatření čínské vlády směřující k omezení úvěrů na bydlení. Druhý důvod přitom považuje za významnější, jak uvádí zpráva na ifeng.com z 19. dubna.

Mnoho spekulantů na trhu s realitami od Šanghaje po Peking tak ze strachu, že režim bude za účelem potlačení růstu cen nemovitostí přijímat stále tvrdší opatření, začalo už během března své nemovitosti prodávat.

Někteří investoři v Shenzhenu dokonce rozprodávají své nemovitosti po stovkách. Deník Guangzhou 19. dubna otiskl článek o investorovi, který odprodal na 680 bytových jednotek, které donedávna vlastnil.

Rostoucí podezření, že by realitní bublina mohla co nevidět splasknout, stojí i za masivním rozprodejem domů ve městech Haikou a Sanya na jižním čínském ostrově Hainan. Shanghai Securities News 14. dubna napsaly, že počet domů určených v těchto lokalitách k prodeji od března prudce vzrostl. Prodávají všichni – běžní majitelé i spekulanti v oblasti realit, kteří se snaží na situaci vydělat.

Guo Shiping, ředitel Výzkumného ústavu mezinárodních financí na univerzitě v Shenzenu, se pro deník Guangzhou nechal slyšet, že na trhu realit se nafoukla obrovská bublina, a tak se investoři snaží co nejrychleji svůj majetek prodat, dokud jsou ještě ceny vysoké.

Yu Bin, generální ředitel Oddělení makroekonomického výzkumu Centra výzkumu rozvoje Státní rady, v lednu pro relaci Chengdu Evening News řekl, že režim rok 2010 považuje za nejsložitější pro čínskou ekonomiku kvůli mnoha zapeklitým problémům, kterým v této oblasti čelí, včetně tlaků na zvýšení hodnoty yuanu (čínské měny), inflačním tlakům a zvláště mohutnému růstu cen na trhu realit a realitní bublině s ním spojené.

Poznamenal také, že ázijská finanční krize na konci devadesátých let byla zažehnuta splasknutím realitních a akciových bublin. A nedávná finanční krize byla odstartována splasknutím realitní bubliny na americkém trhu a související s  krizí v oblasti sub-prime hypoték. Důsledky obou krizí poznamenaly miliony lidí.

 „Pokud naši zemi potká bublina na trhu s bydlením a cennými papíry, budou škody rovněž nedozírné,“ řekl Yu.

Article in English