Detektor lži (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Detektor lži (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Žánr: činohra, komedie

Autor: Vasilij Sigarev
Režie: Jakub Špalek
Hudba: Daniel Fikejz
Grafické návrhy: Studio Najbrt

Hrají: Adrian Jastraban, Eva Elsnerová, Michal Kern

„Je dokázáno, že člověk v hypnóze není schopen lhát – na jaká tajemství byste se zeptali svojí drahé polovičky?“

Autoru hry Detektor lži Vasiliji Sigarevovi je teprve dvacet sedm let, přesto se stal uznávaným dramatikem a to nejen na domácích, ale i západních scénách.

Napsal celkem sedmnáct her, přičemž největšímu úspěchu se těšila jeho hra Plastelína, kterou v Čechách nastudoval Marián Amsler se studenty Damu pro Divadlo Disk. Další jeho hry jsou například Černé mléko (Divadlo v Celetné) nebo Ruské loto (Městské divadlo Zlín).

 

20100428-cinohra-detektor-lzi2
Detektor lži (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Sigarev píše již odmala, ovšem s dramatickou formou se seznámil teprve na vysoké škole v Jekatěrinburgu pod vedením známého ruského dramatika Nikolaje Koljady.

"(…) Jde žánrově o komedii, ale jestli se budete smát, to opravdu nevím… Drsnost, syrovost, krutost a zároveň jasné komické situace - z toho je umíchán tenhle nový Kašparův ruský koktejl…" říká režisér činohry a producent Divadla v Celené Jakub Špalek.

Sigarevovy hry popisují život v provincii, který je zbaven sebemenší naděje, život zobrazuje takový, jak jej vnímá ze svého pohledu a bez příkras. Jeho hry kritici řadí mezi takzvaná ruská cool dramata (černuchy).

 

Zápletka

20100428-cinohra-detektor-lzi3
Detektor lži (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

Kdysi na ruském panelovém sídlišti žije manželský pár. Jeho nejlepší léta lásky již pominula a nyní zůstává pouze trpké torzo jejich vztahu.

Stalo se, že jeden z manželů Boris (Adrian Jastraban) schoval v alkoholovém opojení jejich našetřené peníze někam v bytě a následně zapomněl, kde jsou.

Aby se jeho žena Naděžda Petrová (Eva Elsnerová) dozvěděla, kde její manžel peníze schoval, pozve domů hypnotizéra (Michal Kern), který má od Borise v hypnóze všechno zjistit. Manžel však v „transu“ sdělí i svá další tajemství, která před svojí ženou do té doby skrýval. Nečekané zjištění ovšem spustí řadu dalších událostí a na scéně se začnou dít věci...

 

Hodnocení

Detektor lži (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Detektor lži (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

V celé hře hrají pouze tři protagonisté, ale i tak je stále na pódiu plno, neboť Eva Elsnerová se do role prostořeké a temperamentní Naděždy, jejíž pusa se ani na chvíli nezastaví, vložila s velkou energií.

Adrian Jastraban, kterého můžeme vidět například ve hře Don Juan v Soho představení koření svým nezaměnitelným charismatem a Michal Kern využívá jako seriózní student a vědec hypnotizér v jedné osobě naplno všechny komické příležitosti, aby diváka od srdce rozesmál.

Pokud jde o hru samotnou, je již od prvních okamžiků zřejmé, jak velké a pravdivé zrcadlo nastaví dnešním vztahům ve společnosti a jak bude pomalu humorně odhalovat neduhy manželského soužití.

 

Detektor lži (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)
Detektor lži (Michal Hladík/ divadlovceletne.cz)

I když se o Sigarevových hrách traduje, že jsou bezvýchodné, je Detektor lži pravděpodobně světlou výjimkou, protože onen zmiňovaný východ se v představení nakonec přece jenom možná vyrýsuje.

Drsné - ano to je, syrové rovněž, kruté jsou zejména ženské dialogy, ale i tak vznikají na scéně komické situace a díky přítomnosti hypnotizéra také morální hranice a protiklady. O tom, jestli dokáže Detektor lži pobavit, není pochyb; navíc ještě přinutí diváka se zamyslet nad tím, jestli není lépe skoncovat s tíživou minulostí a začít znovu.

Hodnocení:

Premiéra 7. června 2009, délka představení 105 minut * Vstupenky *