Royal Courts of Justice v Londýně. (Foto: Anthony M./Flickr.com)
Royal Courts of Justice v Londýně. (Foto: Anthony M./Flickr.com)

LONDÝN - Stovky britských zákazníků, kteří utrpěli vážné popáleniny z toxických pohovek vyrobených v Číně, budou odškodněni celkovou částkou dvaceti milionů britských liber (přibližně 580 milionů).

Vrchní soud v Londýně schválil vyrovnání pro více než jeden a půl tisíce britských občanů v soudním sporu, který je patrně největší soudní pří skupiny zákazníků v dějinách Velké Británie. Jde o doposud poslední případ ze série soudních procesů proti život ohrožujícím produktům z Číny.

Oběti přišly k popáleninám a odloupávání kůže způsobenému chemikálií nazývanou DMF (dimethyl-fumarát), která se našla v kůži pohovek vyrobených čínskými firmami Linkwise a Eurosofa. Chemická látka byla použita na ošetření pohovek, aby se předešlo jejich plesnivění při převozu z Číny a následném skladování. Další lidé utrpěli dýchací potíže a podráždění zrakových orgánů.

„Mnozí utrpěli vážné zdravotní problémy jednoduše díky tomu, že si koupili novou pohovku,"uvedl v prohlášení Richard Langton z právní firmy Russell Jones & Walker, která skupinu zákazníků zastupovala. „Nejdřív se objevil skutečný strach, protože nikdo neznal příčinu. Doktorům trvalo devět měsíců, než chemickou látku identifikovali. Někteří lidé si mysleli, že mají rakovinu kůže nebo že umírají."

Yvonne Daltonová z Bristolu řekla televizní stanici BBC, že její pohovka jí i po roce od nákupu způsobovala chemické popáleniny. Daltonová začala mít obtíže v dubnu 2008, domnívajíc se nejdřív, že jde o štípnutí hmyzu. V březnu 2009 už byla dva měsíce na neschopence.

Krémy, pleťové vody, antibiotika, steroidy a dvě biopsie, než byla nalezena příčina - je jí kožená sedačka z Číny. „Začala se mi neustále odlupovat kůže a bylo to velmi, velmi bolestivé. V noci jsem nemohla spát, nemohla jsem chodit ani řídit auto," řekla Daltonová BBC.

Evropská unie nyní použití DMF u kožených pohovek zakázala.

„Domníváme se, že mnoho pohovek s DMF se stále používá. Každý, u koho se objeví symptomy, by měl vyhledat lékařskou pomoc. Kdokoliv ještě nepodal žalobu, by měl vyhledat pomoc, protože čas brzy vyprší," říká Langton.

V pondělí padlo v Londýně usnesení, že 1 500 až 2 000 obětí může dostat odškodné ve výši v přepočtu mezi 35 000 a 293 000 Kč podle závažnosti symptomů.

V posledních letech narůstají obavy a strach z bezpečnosti produktů vyrobených v Číně. V roce 2008 vyšlo najevo, že čínský výrobce mléka přimíchával do mléka v prášku chemikálii melamin, což mělo za následek tisíce nemocných nemluvňat a několik úmrtí.

Začátkem tohoto měsíce soudce z New Orleans v USA přiznal sedmi rodinám přes 2,6 milionu dolarů na ztrátách způsobených toxickým sádrokartonem v jejich domech. Sádrokarton vyrábí čínská firma Taishan Gypsum. Výrok přišel týden poté, co americká Komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků doporučila, aby se domy s čínským sádrokartonem zlikvidovaly.

U některých v Číně vyrobených sádrokartonů se zjistilo, že na rozdíl od jiných sádrokartonů vydávají výrazně vyšší dávky jedovatého plynu sulfanu, který způsobuje leptání. Určité testy ukázaly stokrát vyšší hladinu sulfanu v porovnání s testovaným sádrokartonem vyrobeným mimo Čínu.

Article in English