Obyvatelé v Keni a Bangladéši nyní mohou vyprodukovat užitečné zemní hnojivo za použití plastových tašek PeePoo (se svolením PeePoo)
Obyvatelé v Keni a Bangladéši nyní mohou vyprodukovat užitečné zemní hnojivo za použití plastových tašek PeePoo (se svolením PeePoo)

Tokio, Japonsko

Některé stanice metra v Tokiu vyrábí piezoelektřinu (tlakovou elektřinu) z kroků cestujících, kteří procházejí halami, turnikety a po schodištích. Nová technologie využívá dlaždice obsahující piezo prvky, sbírající tlak a vibrace od cestujících, přeměňujíc je na elektřinu.

Vyrobená energie se používá pro osvětlení v prostorách stanic metra a v některých stanicích se dokonce používá pro provoz turniketů a informačních displejů. V rámci expanze tohoto inovativního systému se počítá s jeho instalací v nočních klubech i dalších velkých a rušných stanic metra po celém světě.

 

Lima, Peru

V bezútěšných částech města Lima v Peru, kde je vody poskrovnu a je tudíž vzácná a drahá, byly nainstalovány „chytače mlhy“, které sbírají mlhu a přeměňují ji na vodu. Tu místní obyvatelé používají na zalévání a osobní potřebu.

8x4 metrů velké panely vyvinuté německou bioložkou Anne Lummerichovou byly nainstalovány na vrcholu hory v oblasti slumu a v zimních obdobích jsou schopny nashromáždit až šedesát litrů vody za noc. Poté, co se kapky vody uchytí na pěti panelech, stečou dolů do odvodu, který vede do velkého zásobníku vybaveného tabletami na čištění vody, aby  nepřitahovala moskyty.

 

Bristol, Anglie

Vědci z bristolské univerzity v Anglii chtějí použít vibrace varné konvice ke sběru elektřiny, aby mohli nabíjet malá elektronická zařízení jako MP3 přehrávače nebo přístroje pro měření srdečního tepu. Předchozí zařízení, jež sbírala elektrickou energii z vibrací, vyžadovala určitou frekvenci nebo počet vibrací za vteřinu, kdežto nové zařízení bude schopno hromadit neuniformní vibrace ve větším frekvenčním rozsahu díky rezonačnímu procesu, který zesílí i ty nejmenší otřesy. Univerzita také plánuje tuto metodu aplikovat u jiných domácích spotřebičů a učinit z ní potencionálně slibný zdroj čisté komerční elektřiny.

 

Perth, Austrálie

Austrálie představuje klimatizační jednotky, které běží v mnoha komerčních budovách, nemocnicích, letištích a nákupních centrech na přírodní zdroje horké vody. Běžná klimatizace funguje jako chladničky a vypouští chemikálie škodlivé pro životní prostředí, zatímco nové absorpční jednotky využívají geotermální energii jako svůj zdroj při výrobě chladného vzduchu.

Absorpční klimatizace rovněž nejsou závislé na elektřině nebo plynu, protože používají geotermální vodní tok z Perthské kotliny. Kotlina je přírodní propadlina obsahující prostupné vrstvy, v nichž je obsažena geotermální voda.

 

Soul, Korea

Korejští vědci používají metabolicky vyvinutý druh bakterie E.coli při jednofázovém fermentačním procesu, aby vyrobili biologicky rozložitelnou, nízkotoxickou umělou hmotu. Univerzita KAIST v Soulu zjistila, že polyaktickou kyselinu (PLA) a její kopolymery, což jsou molekuly ve formě plastů a pryže, lze vyrobit za použití obnovitelných zdrojů, jakým je např. E.coli. Až do současnosti byla výroba PLA drahá a nákladná, ale s použitím E.coli lze z výrobního procesu vynechat chemikálie na bázi fosilních paliv a toxické materiály.

 

Bangalore, Indie

Vysílače mobilních operátorů v Indii přecházejí z naftových generátorů elektřiny na solární panely. Tento projekt je součástí indické Národní solární mise, která má za cíl do roku 2022 instalovat 20 000 megawattů solární energie – dost na pohánění více než jednoho milionu plug-in hybrid automobilů. Stožáry mobilních operátorů používají elektřinu nepřetržitě a také musí zajišťovat chod klimatizace. Snížení karbonových emisí a potřeby zdrojů má za následek levnější výrobu elektrické energie.

 

Keňa a Bangladéš

Obyvatelé v Keni a Bangladéši nyní mohou vyprodukovat užitečné zemní hnojivo za použití plastových tašek PeePoo (z angl. pee – čurat, poo – kakat, pozn. překladatele). V oblastech, kde lidé mají omezený přístup k toaletám a postrádají pořádný systém na likvidaci fekálií, může být PeePoo taška použita jako biologicky rozkladatelné řešení.

Chemicky ošetřený sáček po použití sterilizuje lidské výkaly a přemění je na hnojivo. Vynálezce PeePoo tašek, Anders Wilhelmson, nabízí sáčky nejchudším čtyřiceti procentům populace za velmi nízkou cenu 40 – 60 haléřů. V zemi, kde ročně zemře 1,5 milionu dětí kvůli špatné hygieně, je to obrovské vylepšení.

 

Ostrov El Hierro, Kanárské ostrovy, Španělsko 

UNESCO vyhlásilo malý ostrov El Hierro za první ostrov s biosférickou rezervací, který bude stoprocentně závislý na systémech obnovitelných zdrojů (RES). Tato iniciativa obnáší zavedení různých systémů na výrobu energie jako větrné elektrárny, hydroelektrárny, solární panely, větrné technologie, alternativní způsoby dopravy a jiná vylepšení. Soběstačný energetický systém bude schopen fungovat čistě sám za pomoci RES a podpory Technologického institutu Kanárských ostrovů.

 

São Paulo, Brazílie

Původní vegetace může pomáhat obnově znečištěné půdy. Použití původních rostlinných druhů pro zlepšení kvality půdy znečištěné rtutí, olovem, niklem a ostatními kovy je cílem výzkumu Ústavu  geověd při  University of São Paulo v Brazílii. Fytoremediace je technika v Brazílii stále neznámá, která může být využita pro dekontaminaci průmyslových nebo těžebních oblastí.

Vědci tvrdí, že vegetace zasazená na znečištěných místech zachytí kontaminační látky a že některé druhy mají větší sílu a příbuzenství s konkrétním typem kovu. Metoda je levnější v porovnání s běžnými postupy a v některých případech může ještě umožnit znovu použít sesbírané kovy.

Article in English