Leeny Lehtolainen - Krev v jezeře
Leeny Lehtolainen - Krev v jezeře
Milovníky detektivních románů bude určitě zajímat, že v havlíčkobrodském nakladatelství Hejkal právě vyšla výborná detektivka finské spisovatelky Leeny Lehtolainen Krev v jezeře v překladu Markéty Hejkalové.

Leena Lehtolainen: Krev v jezeře

Krev v jezeře je nejlepší kriminální román oblíbené finské autorky. V chladném listopadovém odpoledni je v jezeře nedaleko Helsinek zastřelena mladá žena, novinářka Annukka Hackmanová. Hackmanová chystala k vydání neautorizovaný životopis slavného automobilového závodníka Saši Smedse a motiv k vraždě je nasnadě - Annukka zjistila něco, co by ohrozilo až příliš mnoho lidí, a vrchní komisařku Kalliovou čeká zdánlivě snadný úkol - vybrat z několika podezřelých toho, kdo má nejsilnější motiv a nejslabší alibi. Možná je ale všechno úplně jinak. Co když vraždící ruku nevedla nenávist, ale láska? Nejednoznačné a spletité lidské vztahy dodávají románu mimořádnou hloubku a přesvědčivost.

ISBN 978-80-86026-92-3, z finštiny přeložila Markéta Hejkalová, 288 stran, doporučená prodejní cena 299 Kč.
Markéta Hejkalová se narodila v Praze (*1960), vystudovala finštinu a ruštinu.  V letech 1996-1999 působila jako kulturní atašé a konzulka na českém velvyslanectví ve Finsku.

Provdala se do Havlíčkova Brodu, kde pracuje pro rodinné nakladatelství Hejkal, překládá do češtiny díla Miky Waltariho. Dalo by se říct, že v místech svého pobytu zanechává výraznou stopu. Je aktivní členkou českého PEN klubu, byla zvolena do jeho mezinárodního výboru. Každý rok na podzim vstupuje do své jedinečné role ředitelky Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Vydala knížku pro děti „Šli myšáci do světa“ a několik románů, jako např. „Kouzelník z Pekingu“, ale do literární historie se natrvalo zapsala tím, že napsala životopis finského spisovatele Mika Valtariho pod názvem „Fin Mika Valtari“.